Eesti õpilane tõi rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt pronksi

Eesti võistkonna parimana sai Tallinna reaalkooli õpilane Oliver Nisumaa Hongkongis toimunud rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt pronksmedali. Võistkonnana jäi Eesti 108 riigi seas 61. kohale.

Rahvusvahelist matemaatikaolümpiaadi peetakse rahvusvaheliste olümpiaadide hulgas üheks prestiižsemaks. Võistlusest võttis rekordiliselt osa 602 õpilast 108 riigist. Mitteametlikus riikide arvestuses jäi Eesti võistkond 108 riigi seas 61. kohale. Teist aastat järjest võitis USA, teisele kohale tuli Lõuna-Korea, jättes kolmandaks kauaaegse valitseja Hiina.

Igast riigist võib osaleda kuni kuus õpilast. Eestit esindasid Richard Luhtaru ja Hendrik Vija Miina Härma gümnaasiumist, Oliver Nisumaa, Kaarel Hänni ja Andres Unt Tallinna reaalkoolist ning Joonas Jürgen Kisel Vanalinna hariduskolleegiumist.

Kahe päeva vältel pidid olümpiaadil osalejad lahendama kuus matemaatikaülesannet, mille peamine raskus seisnes matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Iga ülesande eest võis saada 7 punkti.

Tänavu saavutas maksimumtulemuse kuus õpilast Lõuna-Koreast, USA-st ja Hiinast. Eesti parimana kogus 16 punkti ning saavutas sellega pronksmedali Oliver Nisumaa. Talle järgnesid 14 punktiga Richard Luhtaru ja Joonas Jürgen Kisel. Hendrik Vija kogus 11 punkti ja 9 punkti Kaarel Hänni.

Richardile, Joonas Jürgenile ja Kaarlile omistati aukirjad, mis antakse neile, kes ei võida medalit, kuid lahendavad vähemalt ühe ülesande maksimumpunktidele.

Võistkonna juhendajatena osalesid Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ja Cambridge’i ülikooli doktorant Heiki Niglas. Vaatlejana käis kaasas Michigani ülikooli magistrant Ksenia Niglas.

Oleg Košiku sõnul võib Eesti õpilaste tulemustega rahule jääda, sest võideti medal ning alles 9. klassi lõpetanud Richard Luhtaru kahekordistas oma mullust punktiskoori: „Suurepärase tulemuse tegi debütandina alles 14-aastane Hendrik Vija.“

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab Tartu ülikooli teaduskool.

Oleg Košik, Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur
oleg.koshik@ut.ee