Avalik loeng „Varase universumi kosmoloogia“

Rahvusvahelise gravitatsiooniteooria konverentsi „Geometric Foundations of Gravity 2023“ avalik loeng toimub teisipäeval, 20. juunil kell 18.15 Tartu tähetornis. Ingliskeelsel loengul räägib professor Mairi Sakellariadou varase universumi mõistatustest.

Loeng annab ülevaate meie praegusest arusaamast varajase universumi kosmoloogia kohta. Tutvustan standardse kosmoloogilise mudeli õnnestumisi ja lahtisi probleeme ning vaatluste ja katsete rolli, mille suhtes me oma teooriaid testime. Arutan astrofüüsika, kõrgete energiate füüsika ja gravitatsiooniteooriate vastastikust mõju, mille eesmärk on harutada lahti meie universumi saladused, ning rõhutan vajadust teooria järele, mis hõlmaks kvantmehaanikat ja üldrelatiivsusteooriat.
 

Mairi Sakellariadou on füüsikateoreetik, kes tegeleb osakestefüüsika, gravitatsiooni ja kosmoloogiaga, keskendudes varajase universumi füüsikale. Ta õppis Ateena ülikoolis matemaatikat ja seejärel Cambridge'i Ülikooli astronoomiainstituudis astrofüüsikat. Ta sai doktorikraadi Massachusettsi Tuftsi ülikoolis. Pärast järeldoktorantuuri Pariisi Pierre'i ja Marie Curie Ülikoolis, Zürichi Ülikoolis, Genfi Ülikoolis ja Euroopa Tuumauuringute organisatsioonis sai temast Ateena Ülikooli kaasprofessor. 2005. aastal liitus ta Londoni King's kolledžiga dotsendina ja 2011. aastal määrati ta teoreetilise füüsika professoriks. Mairi Sakellariadou on Euroopa Füüsika Seltsi gravitatsioonifüüsika osakonna juhataja ning praegu ka seltsi president. Ta on mitmesuguste koostööprojektide ja konsortsiumide liige, sealhulgas LIGO teaduskoostöö, LISA konsortsiumi ja MoEDAL-i osakestefüüsika eksperimendi liige.

Kõik huvilised on oodatud. Sissepääs on tasuta, otseülekannet saab jälgida ka Postimehe veebis.

Varasemate gravitatsioonikonverentside avalikud loengud

  • Professor Davi Rodrigues (Espírito Santo), Why do galaxies rotate?, 28. juuni 2022 (BBB salvestus)
  • Professor Escamilla Rivera (Mexico), How a dispute over a single number became a cosmological crisis, 29. juuni 2021 (BBB salvestus)
  • Professor Emmanuel Saridakis (Ateena), Black holes and gravitational waves, 16. juuni 2020 (BBB salvestus)
  • Professor Lavinia Heisenberg (Zürich), Our dark Universe, 18. juuni 2019
  • Professor Salvatore Capozziello (Napoli), Time travel, black holes and wormholes, 26. juuni 2018
  • Professor Robin Tucker (Lancaster), Beyond gravity, 29. juuni 2017
Kliimaministri visiit Tartu Ülikooli

Kliimaminister Kristen Michal külastas Tartu Ülikooli

Professor Ülo Mander

Ülo Mander valiti globaalmuutuste akadeemikuks

Man standing

Ahto Salumets kaitseb doktoritööd „Bioinformatics analysis of various aspects in immunology“