Silvia Luik

Eesti Vabariigi president Alar Karis andis üle esimesed Gottfried Albrecht Germanni märgid

25. aprilli hommikul andis Eesti Vabariigi president Alar Karis üle Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia esimesed Gottfried Albrecht Germanni märgid.

Eesti vanim muuseum, Tartu Ülikooli loodusmuuseum tähistab sel kevadel 220. aastapäeva. Väärika sünnipäeva puhul loodi esmakordselt välja antav Gottfried Albrecht Germanni märk. Aumärgiga tunnustatakse loodusmuuseumi ja botaanikaaia töötajaid ning isikuid väljastpoolt loodusmuuseumi ja botaanikaaeda, kes on andnud silmapaisva panuse asutuse arengule ja eesmärkide täitmisele. Esimesed märgid pälvisid geoloogiliste kogude peavarahoidja Mare Isakar, aednik Jaan Kotter ja muuseumipedagoog Aivo Tamm. Märgid andis üle Eesti Vabariigi president Alar Karis Tartu Ülikooli loodusmuuseumi seminarialal.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumile pandi alus 1802. aastal loodusteaduste professuuri juurde kuuluva loodusloo kabineti asutamisega, aasta hiljem loodi botaanikaaed. Toona Tartu Ülikoolis loodusteaduste professorina töötanud Gottfried Albrecht Germann nimetati mõlema asutuse esimeseks direktoriks. Gottfried Albrecht Germannist on säilinud Carl Christian Vogel von Velsteini maal, millel on Germanni portree jäädvustatud koos sinilaup-amatsoonpapagoiga. Muuseumikogus on säilinud sinilaup-amatsoonpapagoi vana topis, mille päritolu pole teada, ent tegemist võib olla isendiga, kes istub Germanni portreel tema käel. Ajapikku on Germanni sulelisest kaaslasest saanud tema tunnusmärk.

Gottfried Albrecht Germanni märk on 27 mm pikkune titaanist rinnamärk, mis kujutab stiliseeritud papagoisulge. Märgi viimistluses on kasutatud kahte erisuunalist rihvpinda, märk on anodeeritud sinakasroheliseks. Tagaküljele on käsitsi graveeritud märgi number. Gottfried Albrecht Germanni märgi autor on kunstnik Kärt Maran.

Ülikooli loodusmuuseum tähistab oma 220. sünnipäeva koos loodus- ja täppisteaduste valdkonnaga 9.–14. maini. Pidunädala jooksul saab osa võtta mitmetest loodusega seotud sündmustest, toimuvad konverentsid ja sealhulgas tähistame ka Eesti III taksonoomiapäeva rahvusvahelise konverentsiga „Elurikkuse digiteenused“. Tutvu kavaga!

Delta kesks 3

Seitsmendas Delta loengus keskendutakse õpetamisele koolis

Rektor kõnepuldis

Rektor: Eesti parim konkurentsieelis ja demokraatia kindlustus on pärisintellekt