Tartu Ülikool

1. oktoobrini saab kandideerida Tartu Ülikooli väliseesti külalisprofessori stipendiumile. Stipendiumifondi eesmärk on tagada nimekate välismaal töötavate Eesti päritolu teadlaste ja õppejõudude osalemine Tartu Ülikooli tegevuses vähemalt ühe aasta või erandina ühe semestri jooksul. Stipendiumi suurus üheks õppeaastaks on 50 000 eurot.

Väliseesti külalisprofessori stipendium loodi Tartu Ülikooli Sihtasutuse juurde 2018. aasta novembris. Stipendiumi väljaandmist toetavad Toronto Ülikooli Eesti Õppetooli Sihtasutus, Tartu Ülikooli Fond Torontos ja Eesti Üliõpilaste Toetusfond Ameerika Ühendriikides.

Tartu Ülikooli fondi direktor Peeter Einola meenutas, et väliseesti külalisprofessori stipendium sai alguse koostööst kadunud rektor Volli Kalmuga. Stipendium tõstab tema arvates ülemaailmselt esile Eesti päritolu teadlaste võimekust ning aitab luua vajalikke teadussidemeid Eesti ja Välis-Eesti kogukondade vahel. „Eestlane olla on tõesti uhke ja hea, vaatamata sellele, milline on tema kodumaa,“ tõdeb Einola, kes on stipendiumi asutamist ja rahastamist koordineerinud selle loomisest alates.

Varem on väliseesti külalisprofessori stipendiumi pälvinud Eesti juurtega ajaloo- ja ühiskonnateadlane David Ilmar Lepasaar Beecher ning kultuuripsühholoogia professor Jaan Valsiner.

Tartu Ülikooli õppeprorektori Aune Valgu sõnul on ülikooli jaoks väga oluline, et külalisprofessor oleks valmis olema füüsiliselt Tartus kohal. „See on valiku tegemisel üks põhikriteeriume. Kahe senise professoriga on see koroonast hoolimata hästi õnnestunud ja on suurepärane, et David Ilmar Beecher on Tartusse ka pikemalt jäänud,“ lisas Valk.

Stipendiumi saab taotleda Eesti päritolu teadlane või õppejõud, kes töötab väljaspool Eestit asuvas ülikoolis või teadusasutuses. Konkurss kestab 1. oktoobrini ja osalemiseks tuleb esitada sihtasutuse kodulehel elektrooniline taotlus koos nõutud lisamaterjalidega.

Tartu Ülikooli peahoone

Algab ülikooli uue arengukava koostamine

Technologicumi projekteerimislepingu allkirjastamine

Sõlmiti Maarjaväljale rajatava uue õppe- ja teadushoone projekteerimisleping