Loodus- ja täppisteaduste valdkond
Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste (LTT) valdkond (Faculty of Science and Technology) on tunnustatud loodusteaduste-, tehnoloogia- ning IT-alase kompetentsi keskuseks Eestis, mis seob kokku teooria, igapäevase praktika ja tulevikurakendused ja -tehnoloogiad.
LTT on oma õppe- ja teadustegevuses üks rahvusvahelisemaid ja tehnoloogiliselt uuendusmeelsemaid valdkondi ülikoolis, pakkudes seeläbi oma tudengitele maailmatasemel kõrgharidust. Siin õpib rohkelt välistudengeid ning õpetab suur hulk maailmatasemel välislektoreid.
Meie tudengid õpivad TÜ kaasaegseimates õppehoonetes ja maailmatasemel laborites, viimati avas 2020. a uksed Delta maja, mis on ülikooli IT-keskus. Lähiajal renoveeritakse ökoloogia ja maateaduste instituudi jaoks Liivi 2 hoone.
Ühiskonna ja Eesti haridussüsteemi arengusse panustame võimekate ja mitmekülgse haridusega matemaatika- ja informaatika- ning gümnaasiumi loodusteaduste õpetajate ettevalmistamisega, samuti töötavatele õpetajatele täienduskoolituste pakkumisega.
Just loodus- ja täppisteaduste valdkonnast on pärit mitmed TÜ-le maailmas nime teinud leiutised. Tudengisatelliidil katsetatakse elektrilist päikesetuulepurje, mis võib tulevikus panna aluse uudsele kosmoselaevade mootorile. Füüsika instituudi teadlased on leiutanud uuendusliku tehnoloogia klaasi läbipaistvuse muutmiseks ning väljatöötamisel on maailma esimene infrapunatundlik klaas. Tehnoloogiainstituudis töötati välja robotmannekeen, millel põhineb maailmaturul tänaseks juba väga populaarne Fits.me virtuaalse proovikabiini teenus, samuti on siin arendatud ja valmis ehitatud nn Marsi-maja, mis sobiks lühiajaliselt näiteks katastroofipiirkondades või kasvõi Marsil elamiseks. Molekulaar- ja rakubioloogia instituut on läbi viimas ulatuslikku rahvusvahelise tähtsusega uuringut Happy Pregnancy, mille fookuses on rasedustüsistused ja viljakusmured.
LTT valdkonna teadlaste tipptasemel uurimistulemused on TÜ viinud maailma 1% enim viidatud teadusasutuste hulka lisaks arvutiteadusele ka molekulaarbioloogia ja geneetika, bioloogia ja biokeemia, keemia, taime- ja loomateaduse, keskkonnateaduse ja ökoloogia ning maateaduse valdkonnas. Meie teadlased koordineerivad ka nelja Eesti tippkeskust bioloogilise mitmekesisuse, genoomika, keemilise bioloogia ning arvutiteaduse valdkonnas.