2. oktoobril kell 14.15 kaitseb Egon Urgard tehnika ja tehnoloogia doktoriõppekava biomeditsiini tehnoloogia erialal doktoritööd „Potential therapeutic approaches for modulation of inflammatory response pathways“ („Võimalikud terapeutilised lähenemisviisid põletikuliste protsessidega seotud signaaliradade moduleerimiseks“)
Juhendajad: professor Ana Rebane (TÜ), juhtivteadur Margus Pooga (TÜ), vanemteadur Tarmo Annilo (TÜ) ja peaspetsialist Anu Reigo (TÜ)
Oponent: dotsent Kehinde Ross (PhD), Liverpooli John Moore Ülikool (Suurbritannia)
Kokkuvõte:
Elusorganismid on pidevas kokkupuutes väliste ja sisemiste ohuteguritega, nende seas nii füüsikalis-keemiliste mõjurite kui ka mikroorganismidega. Organismi esmane kaitsebarjäär välise keskkonna mõjurite korral on epiteelkude, mille osad on näiteks nahk ja bronhiepiteel. Ohutegurite toimel algatatakse vajadusel kompleksne rakuline vastus, nn põletikureaktsioon, mis aitab kaasa ohu kõrvaldamisele ja tasakaalu taastamisele organismis. Kui see ei õnnestu, võivad tekkinud kahjustused olla väga ulatuslikud või viia kroonilise põletiku tekkele, mis omakorda suurendab kasvajate tekkeriski.
Oma töös näitame, et inimese geen basonukliin 2 reguleerib interferooni signaaliraja geene, mis on olulised rakusurma suunamisel ning võitluses rakusiseste patogeenidega. Töö teises osas leidsime, et teatud tüüpi kullerpeptiidid on sobilikud kandurid transportimaks miRNA-sid nii erinevatesse rakutüüpidesse kui ka põletikulistesse kudedesse. Töös kasutatud kullerpeptiidide põhised meetodid võivad seega olla aluseks uudsete miRNA-põhiste ravimeetodite väljatöötamisel tulevikus. Kokkuvõttes annavad käesoleva doktoritöö tulemused täiendavaid teadmisi epiteelkudede kaitsemehhanismidest põletikuliste protsesside ja vähi korral ning võivad tulevikus olla abiks nende protsesside mõjutamisel ravi eesmärgil.