15. novembril Tartus toimuval konverentsil käsitletakse teaduse keskkonnamõju ja otsitakse võimalusi selle vähendamiseks. Üritus toimub Omicumi hoones, Riia 23b/2-105.
Tartu Ülikooli doktorantide kolme minuti loengute konkurss tõi kokku eri valdkondade noored teadlased.
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia teadlased koostöös ülikooli bioloogidega esitasid Tartu kaasava eelarve konkursile idee, mille elluviimisel muudetakse Vanemuise pargi tiik looduslikuks elupaigaks ja turvalisemaks nii loomadele kui ka inimestele.
29.09.2023
- #avatud teadus
- #ühiskonnale
- #ülikoolist
Kolmapäeval, 27. septembril alustati Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis programmi „Talendid Tartusse!“ uut õppeaastat.
29.09.2023
- #kooliõpilasele
- #ülikoolist
- #esmakursuslane
Eile hommikul alustasid mõned ESTCube-2 meeskonna liikmed teekonda Lõuna-Ameerikasse, Kourousse, et olla tunnistajaks, kuidas 10 aastat arendatud satelliit orbiidile viiakse.
Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon (ETKA) Andras tunnustas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumit ja Eesti ESERO meeskonda õpetajakoolituse „Kosmos ühendab“ ellukutsumise eest Õpiteo auhinnaga.
27. septembril esitleti Tartus Omicumi majas pidulikult uut kõrgkooliõpikut „Rakubioloogia“, mille valmimises osales 31 autorit. Raamatu 17 peatükis tutvustatakse lugejale rakubioloogia ajalugu ja juurdunud teadmisi, aga ka uusi suundumusi kiirelt arenevas tänapäeva teadusharus.
28.09.2023
- #kirjastamine
- #õppimine
- #õpetamine
2. oktoobrist kuni 5. novembrini on kõik huvilised oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab taastutvuda Toomemäe mitmekülgse looga.
Rakutüvede digitaliseeritud arendamine on ekspertide hinnangul üks kuuest Eestile kõige olulisemast süvatehnoloogiast, kus suurt läbimurret oodatakse lähima kahekümne aasta jooksul. Eesti võimalused selles valdkonnas on seotud eelkõige ravimite arendamise ja personaalmeditsiiniga, toob Arenguseire Keskus esile uues lühiraportis „Rakutüvede digitaliseeritud arendamine: hetkeseis ja väljavaated“.
26.09.2023
- #ettevõtlus
- #kestlikkus
- #teadus
25. septembrist 1. oktoobrini kestval Tartu Tudengipäevade sügisfestivalil kutsutakse vastseid üliõpilasi lustakal moel Tartu ellu sisse elama ja uusi sõpru leidma.
Käitumisgeneetika kaasprofessor Uku Vainik räägib meile põhjustest, miks me kipume hea toiduga liialdama. Samuti arutleme, kas on olemas suhkrusõltuvust ning kas suhkrumaksul oleks mõtet.
Prof Amr El Abbadi külalisloengud 26. sept – 4. okt.
22.09.2023
- #tudengile
- #õppimine
- #teadus
Seminaril „Taimede biotehnoloogia ja kestlik põllumajandus“ tutvustatakse põllumajanduse tulevikku
Riigilaevastiku avatud uste päeval, 29. septembril toimub Tallinnas TÜ Eesti mereinstituudi, Mindchip OÜ ja MEC Insenerilahendused OÜ koostöös valminud autonoomse robotlaeva pidulik veeskamine.
Avalik üritus toimub neljapäeval, 28. septembril Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis.
Ehkki tööstuse digiteerimine ja tehisintellekti areng kiirendab märkimisväärselt biotehnoloogia arengut, ei kao vajadus inimliku loomingulisuse ja kriitikameele järele kuhugi, leiab Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskuse teadusdirektor Lars Nielsen. Muutuv maailm avab täiendava võimaluse ka IT-vallas vilunud Eesti ülikoolidele.
Loodus- ja täppisteaduste valdkonna instituudid avavad 29. septembril oma uksed kõigile teadushuvilistele.
Oleme inimtegevusest põhjustatud saaste ja looduskeskkonna hävimise tõttu ületanud Maa üheksast taluvuspiirist kuus, selgub värskelt avaldatud rahvusvahelisest teadustööst.
Tartu observatoorium kutsub osalema MOOCi kursusel „Remote sensing practical case studies based on Copernicus data“. Kursus algab 20. septembril ja vältab kaheksa nädalat.
Tartu Ülikoolis septembris tööd alustanud digitaalse bioinseneeria ja personaalmeditsiini suurprojektidest ootavad nii Eesti riigi kui ka Euroopa Komisjoni esindajad positiivset mõju tippteadusele, aga ka Euroopa roheleppe ja tervishoiusüsteemi kitsaskohtade lahendamisele Eestis ja Euroopas laiemalt.