Baltimaade ülikoolid ühendasid CERN-i tegevusteks jõud

Eesti, Läti ja Leedu ülikoolid sõlmisid koostööleppe ning asutasid Euroopa Tuumauuringute Keskuse (CERN) Baltimaade töörühma. Sellega avaneb Eesti ülikoolide magistrantidel ja doktorantidel võimalus teha uurimistööd maailma juhtivas osakestefüüsika teaduskeskuses.
28. mail Genfis Euroopa Tuumauuringute Keskus (European Center for Nuclear Research, CERN) sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandum on ainulaadne, sest seni pole ükski teine riikide rühm sõlminud CERN-iga ametlikku lepet koostöö tihendamiseks.
Vast loodud koostöögrupi üks esimesi ülesandeid on luua osakestefüüsika ja kiirenditehnoloogia rahvusvaheline magistri- ja doktoriõppe programm, et hakata andma haridust, mis on vajalik tööks CERN-i teadustaristuga. Programm ühendab fundamentaal- ja rakendusteaduse aspektid ning annab üliõpilastele praktilise kogemuse CERN-is kohapeal.
Koostöögrupi esimees on Riia Tehnikaülikooli professor ja CERNi teadustöö assistent Toms Torims, aseesimees Keemilise ja Bioloogilise Füüsika instituudi (Eesti) asedirektor Mario Kadastik.
Kadastiku sõnul on Baltimaade koostöögrupi loomine signaal nii CERNi juhtkonnale kui Balti riikide poliitikutele, et siinsed teadus- ja arendusasutused on väga huvitatud koostööst CERNiga. „Näeme selles suurt potentsiaali kaasata koostöösse lisaks teadusasutustele ka Balti regiooni tööstust ning suurendada tudengite huvi reaalteaduste vastu,“ rääkis Kadastik. Ta lisas, et CERN-i Baltimaade töörühm ei ole loodud ainult teaduskoostöö edendamiseks, vaid ka innovatsiooni ja tööstussuhete arendamiseks ning  ühiste poliitiliste huvide eest seismiseks. Samuti saab Eesti CERN-i täisliikmena oma huvide eest paremini seista.
CERN-i Baltimaade koostöögruppi kuuluvad Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, Riia Tehnikaülikool, Läti Ülikool, Riia Stradiņši Ülikool, Kaunase Tehnikaülikool ja Vilniuse Ülikool.
Järgmine kord kohtub koostöögrupp septembrikuus Tallinnas.
CMS eksperimendi detektorid CERNi hadronite põrgutis. Siin toimuvad osakestefüüsika ühed tähtsaimad eksperimendid. Foto: Randel Kreitsberg
 
Lisainfo:
Mario Kadastik, KBFI asedirektor, 5037434, mario.kadastik [ät] kbfi.ee
Kristjan Vassil, Tartu Ülikooli teadusprorektor, 737 5610, kristjan.vassil [ät] ut.ee
Renno Veinthal, TTÜ teadusprorektor, 620 2005, renno.veinthal [ät] ttu.ee