Eesti geoloogide kogukond avab Viisu mõisapargis mälestuskivi Eesti esimesele mineraloogiaprofessorile

Täpselt 200 aastat tagasi, 1820. aasta sügisel, avati Tartu Ülikooli juures esmakordselt mineraloogiakabinet, mille etteotsa valiti silmapaistev ja andekas noor geoloog Otto Moritz Ludwig von Engelhardt. Professor Engelhardti tähtsus geoloogia õpetamisel ja ka teadusmaastikul üldiselt on märkimiseväärne. Näiteks oli just tema see, kes tõestas 1820ndatel aastatel korraldatud ekspeditsioonidel Uuralitesse, et ka Venemaal leidub kulda ja teemante.

„Engelhardt oli silmapaistev õppejõud, geoloogia ja maateaduste hariduse rajaja Eesti“ rääkis geoloog Leho Ainsaar. „Seltskondlikkuse, sõbralikkuse ja suure õhinaga tõmbas ta oma tublimaid õpilasi teaduslikesse „seiklustesse“. Tema tudengitest Constantin Grewingkist, Gregor Helmersenist ja Ernst Hoffmannist said Eesti ala geoloogilise uurimise alusepanijad ja kogu Venemaa geoloogilise uurimise juhtfiguurid,“ selgitas Ainsaar.

Tartu Ülikoolis õpib geoloogia ja sellega tihedalt seotud keskkonnatehnoloogia erialal tänavu kokku üle 100 tudengi. „Meie erialad pole küll suured, kuid on see eest väga olulised. Siit sirguvad spetsialistid kes tunnevad maapõue ehitust ja maavarasid, tegelevad keskkonnaprobleemide analüüsimise ja haldamisega, otsivad lahendusi kliimasoojenemisest tingitud nähtuste leevendamiseks ja panustavad ühiskonda palju muuga“ ütles Ainsaar. Ta lisas: „Tuntud teadlase Karl Ernst von Baeri hinnangul oli Otto Moritz Ludwig von Engelhardt üks 19. sajandi suurimaid loodusteadusliku uurimistöö korraldajaid Tartu Ülikoolis.“

Mälestuskivi avatakse 26. septembril kell 14.30 Viisu küla pargis. Ürituse avab Viisu külaseltsi esimees Aivar Tubli ning Viisu mõisa ajaloost räägib Järvamaa muuseumite kuraator Ründo Mülts. Engelhardti tutvustab ning kivi avab Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan ja geoloogia juhtivteadur Leho Ainsaar.

Lisainfo:
Leho Ainsaar
, Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan ning geoloogia juhtivteadur, 509 8624, leho.ainsaar@ut.ee
Kairi Põldsaar, Tartu Ülikooli geoloogia peaspetsialist ja ürituse korraldaja, 5833 0832, kairi.poldsaar@ut.ee
Kalle Kirsimäe, Tartu Ülikooli geoloogia ja mineraloogia professor, akadeemik, 5344 3145, kalle.kirsimae@ut.ee

Engelhardti elukäigu kohta saab põnevaid fakte teada Eesti Geoloogi veebis Juho Kirsi ja Kairi Põldsaare poolt kirjutatud vastilmunud artiklist „Kivist Ingel“  ning Juho Kirsi aritklist „200 aastat geoloog Moritz Engelhardti sünnist“ Eesti Looduse 1979 aasta 10. numbrist.