Eestis antakse esmakordselt välja rahvusatlas

Tartu Ülikooli geograafide ja Regio kaardimeistrite koostööna ilmub novembris esimene Eesti rahvusatlas ning alanud on selle ettetellimine. Atlases on ligikaudu 500 ajaloolist ja tänapäevast kaarti, mis tutvustavad Eesti loodust, kultuuri, ajalugu ja eluolu. Atlase koostaja on Tartu Ülikooli Eesti geograafia dotsent Taavi Pae.

Kaardid on koondatud 36 teemapeatükiks, milles tutvustatakse muu hulgas Eesti piiri kujunemist, kliimat, eestlaste päritolu, haridust, rahvaluulet ja religiooni. Atlase juhatab sisse Eesti riigi sünniaegu meenutav kindral Johan Laidoneri allkirjadega Eesti kaart, millega 1920. aastal näidati maailmale noore vabariigi paiknemist ja piire. Asjalike teemakaartide kõrval leiab atlasest kaardid ka kama ja verivorsti leviku kohta Eestis, 1938. aastal koostatud kaardi Eesti eliidi sünnipaikadega ja ühissaunade kaardi 1967. aastast.

„Valmiv Eesti rahvusatlas on kahtlemata riigi esindusteos,“ kommenteeris atlase koostaja Taavi Pae. „Oma nüüd juba ajalooliste kaartidega on rahvusatlase valmimisele kaasa aidanud paljud praeguste geograafide eelkäijad. Uute kaartidega näitame aga oma tänapäevast kaartide koostamise oskust,“ lisas ta.

Eesti rahvusatlases on ligikaudu 500 kaarti, selle maht on 432 lehekülge ja kõik atlase tekstid on nii eesti kui ka inglise keeles.

Atlast saab soodushinnaga ette tellida 15. oktoobrini Rahva Raamatu, Apollo ja Regio veebipoes.

Rahvusatlast esitletakse Eesti Rahvusraamatukogus 12. novembril 2019.

Lisateave: Taavi Pae, TÜ Eesti geograafia dotsent, 5561 3338, taavi.pae@ut.ee