Füüsikud tähistavad Einsteini tuntuima teooria sajandat aastapäeva

25. novembril 1915 esitas Albert Einstein Preisi akadeemias gravitatsioonivälja uue teooria – üldrelatiivsusteooria – põhivõrrandi kujul, mis nüüd on tuntud Einsteini võrrandina. Üldrelatiivsusteooria sajanda sünnipäeva puhul toimub teisipäeval, 24. novembril kell 16.15 TÜ Physicumis (Ravila 14C-A101) seminar, kus tähistatakse ka raamatu „Albert Einstein, teaduslikku ja filosoofilist“ ilmumist.

Päeva keskmesse mahub mitu tähtsündmust. Tartu ülikooli füüsikateoreetikud tähistavad nii üldrelatiivsusteooria põhivõrrandi esitamise sajandat aastapäeva, erirelatiivsusteooria ja valguse kvantteooria saja kümnendat aastapäeva kui ka Tallinna ülikooli kirjastuse välja antud ja Tartu ülikooli teoreetilise füüsika labori vanemteaduri Piret Kuuse koostatud ja toimetatud raamatu ilmumist.

Teoreetilise füüsika labori teadurid esitavad neli lühiettekannet, mis tutvustavad üldrelatiivsusteooria ajalugu ja nüüdisaegseid probleeme:

• „Langevast liftist kauni geomeetriani: üldrelatiivsusteooria sünd“, vanemteadur Piret Kuusk
  • „Tabamatust planeedist kaksikpulsariteni: gravitatsiooni täppisvaatlused erinevatel skaaladel“, teadur Manuel Hohmann
  • „Staatilisest universumist tumeenergiani: mida me kosmose kohta teame ja mida me ei tea“, vanemteadur Margus Saal
  • „Mustadest aukudest holograafiliste ideedeni: aegruumi süvastruktuuri mõistatus“, vanemteadur Laur Järv

Kell 17 esitletakse raamatut „Albert Einstein, teaduslikku ja filosoofilist“.

„Einsteini kirjutiste puhul ei ole oluline üksnes nende ideestik, vaid ka teaduslik stiil, mis on alati pürginud maksimaalse lihtsuse ja lakoonilisuse poole. See puudutab ka tema populaarteaduslikke artikleid. Paraku on eesti keeles lisaks „Füüsika evolutsioonile“ siiamaani ilmunud vaid üksikud lühikirjutised.

Antud kogumik on esimene katse tutvustada eesti keeles Einsteini ideid nii, nagu ta ise neid väljendas. Kogumiku tuuma moodustavad 1905. aasta kirjutised – see on aasta, mil Einstein sai maailmakuulsaks oma erirelatiivsusteooriaga,“ kirjeldas Tallinna ülikooli kirjastuse kodulehel raamatut Mihhail Lotman.

Vaata ka keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi direktor Raivo Sterni intervjuud "Terevisioonile".

Lisainfo: Piret Kuusk, TÜ füüsika instituudi vanemteadur, tel: 7374621, e-post: Piret.Kuusk@ut.ee.

Virge Tamme