Häkatonil pannakse suurandmed ühiskonna kasuks tööle

Tartu ülikoolis algab 10. novembril 48-tunnine häkaton Social Impact Data Hack 2017", kus otsitakse lahendusi erinevatele ühiskondlikele küsimustele ja probleemidele, kasutades selleks riigiasutustelt ning ettevõtetelt saadud suurandmeid.

Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi ning Johan Skytte poliitikauuringute instituudi koostöös toimuva häkatoni eesmärgiks on andmete abil ühiskondlikele probleemidele tähelepanu juhtida, teadlikkust tõsta ning lahendusi pakkuda. Häkatoni ühe korraldaja, TÜ infosüsteemide professori Marlon Dumasi sõnul peaks ühiskond oluliselt rohkem suurandmete võimalusi ära kasutama: „Me kuuleme kõikjalt, et andmed on võim. Seda kasutatakse ettevõtluses oma äri kasvatamiseks ja tulu tootmiseks, kuid miks mitte panna andmeid ühiskonna heaks tööle?“

Häkatonile on esitatud mitukümmend arendusideed mitmesugustel ühiskondlikel ning sotsiaalsetel teemadel, nagu näiteks laste heaolu, rahvaalgatuste korraldamine, kohtulahendite ja valimistulemuste ennustamine või korruptsioonijuhtumite avastamine. Osalejad valivad kõigepealt väljapakutud teemade hulgast endale meelepärased ning seejärel asutakse tööle nende arendamise kallal kuni pühapäevani, mil esitletakse tulemusi ja valitakse parimad meeskonnad.

Kokku on häkatonile registreerunud üle 200 osaleja, kelle seas on nii IT-spetsialiste ja andmeteadlasi, politolooge, ajakirjanikke, majandusteadlasi, haridustöötajaid, juriste, sotsiaaltöötajaid kui humanitaarteadlasi.

Social Impact Data 2017 toimumist toetatakse Euroopa Komisjoni H2020 programmist projekti „SoBigData teaduse infrastruktuur“ raames.

Rohkem infot häkatoni kohta leiab selle kodulehelt ning üritust kajastatakse jooksvalt ka Facebookis.

Lisainfo: Anna Leontjeva, TÜ infosüsteemide teadur ja häkatoni korraldaja, 55688810 anna.leontjeva@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent