Ilmus raamat Euroopa regionaalpoliitikate mõjust Balti riikides

Tartu ülikooli regionaalplaneerimise dotsendi Garri Raagmaa ja Hollandi Delfti tehnoloogiaülikooli dotsendi Dominic Stead'i toimetatud kogumik keskendub regionaalplaneerimise ja -arenguga seotud probleemidele Balti riikides ning nende eripärale võrreldes teiste Euroopa riikidega.

Regioonide areng Baltimaades, aga ka mujal Kesk- ja Ida-Euroopas on alates 1990ndate algusest kiiresti muutunud. Hoolimata Euroopa Liidu mahukast ühtsus- ehk regionaalpoliitikast, mille eesmärk on tasakaalustada üleeuroopalist ja siseriiklikku territoriaalset arengut, on viimastel aastakümnetel siseriiklikud erisused kasvanud ja suured alad ääremaastunud. Eesti ja Läti kuuluvad hoolimata väiksusest juba mõnda aega koos Ungari ja Rumeeniaga viie suurima regionaalse dispersiooniga EL maa hulka.

Raamatu üldjäreldus on: „Baltimaade linna- ja regionaalplaneerimise organisatsioonikultuur pole hoolimata Euroopa reformisurvest „euroopastunud“. Kujunenud on kombinatsioon vanast ja uuest administratiivsest kultuurist, mis on kohati võtnud nö rehepapliku vormi, kus kirjutatakse ja taotletakse üht aga tehakse teist.

John Bachtler oma kolleegidega tõdeb, et Baltimaades ollakse eesrinnas Euroopa Liidu raha kulutamisel ja osatakse koostata suurepäraseid finantsaruandeid, kuid „võimekus strateegiliselt planeerida, projekte valida ja hinnata on kesine.“ Süsteem, kus mõõdetakse ja hinnatakse raha kulutamist, mitte aga elanike reaalse heaolu kasvu, soosib seda. „Siinsete planeerimiskogukondade ja -ametnike mõju Euroopa regionaalpoliitikate kujundamisel on omakorda tagasihoidlik,“ leiavad Neil Adams, Giancarlo Cotella ja Richard Nunes. Seda ei peeta nende riikide poliitilise eliidi jaoks oluliseks.

„Euroopa Komisjon keskendus madala haldussuutlikkuse kartuses keskstruktuuride tugevdamisele, kuid ei pööratud piisavalt tähelepanu kohaliku ja regionaalse halduse võimekuse arendamisele,“ arutles TÜ regionaalplaneerimise dotsent Garri Raagmaa. „Euroopa Liidul ja keskvalitsustel napib kohtadel võimekaid partnereid, kes poliitikaid teostaks. Selle tulemusena on Euroopa ühtekuuluvus- ja struktuuripoliitika mõju olnud tagasihoidlik ja Balti riikide plaanimissüsteemide võime tulla toime uute väljakutsetega piiratud. 2007-2013 perioodi tsentraliseeritud projekti- ja konkurentsipõhine Euroopa ühtsuspoliitika soosis pigem suurlinnu ja sealseid konsultante.“

Raamatus antakse ülevaade Euroopa regionaalpoliitika ajaloolisest taustast, arutletakse regionaalplaneerimise euroopastumise üle Balti riikide kontekstis ja analüüsitakse, kas need protsessid võivad viia poliitika ühtlustumiseni selles piirkonnas.

Garri Raagmaa on avaldanud kolm raamatut ja rohkem kui 60 teadusartiklit regionaalplaneeringu ja arengu, regionaalse innovatsiooni, piirkondliku identiteedi ja juhtimise teemadel.

Dominic Stead on uurinud ja käsitlenud teemasid, mis on seotud linnade ja piirkondliku juhtimisega. Ta on avaldanud enam kui 50 artiklit, 25 raamatupeatükki ja olnud kolme raamatu toimetaja.

150-leheküljeline kogumik „Impacts of European Territorial Policies in the Baltic States“ on European Planning Studies’i eriväljaanne. Raamatu avaldas mainekas kirjastus Routledge. Tutvu raamatu sisuga.

Lisainfo: Garri Raagmaa, TÜ regionaalplaneerimise dotsent, tel: 737 6841, 527 8899, e-post: garri@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392