Jaan Aru uus raamat avab aju

Äsja poelettidele jõudnud raamat „Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muust“ on aju- ja teadvuseuurija Jaan Aru värske teos, mis käsitleb meid kõiki igapäevaselt puudutavaid aju toimimisega seotud küsimusi.

Raamatu autor Jaan Aru on käsitletavad teemad sidunud oma uurimistööga inimese aju, taju ja une valdkonnas. „Ma olen seda raamatut kirjutades mõelnud kõigile, keda huvitab aju ja see, kuidas ta töötab. Ilmselt võib juba pealkirjast aru saada, et tegemist pole liialt keerulise teadustekstiga,“ rääkis Aru.

Autori sõnul erineb värske raamat teistest ajuteaduse teostest eelkõige seetõttu, et raamatus minnakse ajuteaduse kõrval sügavamalt ka teemadesse, mis puudutavad inimeste igapäeva. “Näiteks uurib raamat, miks kolmeaastased vahel sigadusi teevad, kuidas väikesest lapsest saab inimene, miks teler või nutiseade teeb väikse lapse ajule karuteene, kuidas oma aju tõhusamalt kasutada, miks me magame, kuidas paremini magada, miks me kõik vahel rumalaid otsuseid teeme, miks teistel inimestel vahel meist nii erinevad (ja meie perspektiivist rumalad) arvamused on jne. Ka tehisintellekti ja une temaatikat, mis on antud raamatus kesksel kohal, puudutavad ajuteaduse raamatud üldiselt vähe,” rääkis Jaan Aru.

Jaan Aru rõhutab, et raamat „Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muust" ei ole täis vastuseid. „Ma keskendun siin küsimustele, mõistatustele, mis minus endas vahel ahastust tekitavad ja võimalik, et ma ei saa neid asju kunagi teada; võimalik, et need küsimused jäävad alatiseks vastuseta.”

Jaan Aru (1984) on Tartu Ülikooli ajuteadlane ja psühholoog. Tal on doktorikraad Max Plancki aju-uuringute instituudist Frankfurdis. Oma teadustöö eest on ta saanud Barbara Wengeleri auhinna, teaduse innuka populariseerimise eest aga pälvinud riiklikku tunnustust.

Lisainfo: Jaan Aru, TÜ arvutusliku neuroteaduse teadur ning kriminoloogia ja kognitiivse psühholoogia vanemteadur, jaan.aru@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp