Kaks TÜ teadlast pälvisid Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemiad

Esmaspäeval, 6. veebruaril annab president Kersti Kaljulaid Kadriorus vanemteadur Tõnu Eskole üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia ja vanemteadur Heli Luknerile noore teadlase eripreemia teadusliku mõtteviisi populariseerimise eest.

Noore teadlase preemia laureaat Tõnu Esko on Tartu ülikooli Eesti geenivaramu vanemteadur teadusdirektori ülesannetes. Pärast geenitehnoloogia doktorikraadi kaitsmist 2012. aastal Tartu ülikoolis läbis Tõnu Esko järeldoktorantuuri Bostoni lastehaiglas ning MIT ja Harvardi ülikooli Broad instituudis Bostonis, mis on maailma üks parimaid inimese genoomika uurimise keskusi. Suuresti tänu Tõnu Eskole toimib TÜ Eesti geenivaramu rahvusvaheline koostöövõrgustik, seal hulgas tihe koostöö Broad instituudiga.

Tõnu Esko kuulub juba praegu molekulaarbioloogia ja geneetika teadlaste maailma tippu ning on valitud Thomson Reutersi 2016. aasta maailma mõjukaimate teadlaste hulka. Tõnu Esko on muuhulgas uurinud eestlaste geneetilisi iseärasusi, selgitanud, millised rahvused Euroopas on eestlastele geneetiliselt sarnaseimad ning kirjeldanud uusi inimese keha pikkuse ja vaimsete võimetega seostatavaid geene.

„Minu jaoks isiklikult on väga oluline, et riiklikul tasandil on minu tööd geenivaramus märgatud. Teadusringkondades tunnustatakse ikka aeg-ajalt erinevate tööde eest inimesi, kuid sel juhul märkavad pigem ühed teadlased teiste teadlaste tegemisi. Selleks, et presidendilt preemiat saada, peab tehtud töö kõlapind olema laiem ja seetõttu leian, et antud preemia on veelgi olulisem ja mõjukam,” hindas Tõnu Esko talle omistatud preemia olulisust.

Sel aastal otsustas Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu anda välja ka noore teadlase eripreemia teadusliku mõtteviisi populariseerimise eest, mis läks füüsikalise optika uurijale Heli Luknerile.

Heli Lukner on Tartu ülikooli füüsika instituudi füüsikalise optika vanemteadur ja õppejõud. Pärast 2010. aastal Tartu ülikoolis füüsika doktorikraadi kaitsmist hindele summa cum laude läbis ta järeldokturantuuri Max Plancki valgusteaduste instituudis Erlangenis Saksamaal. Heli Lukneri teadustöö kuulub kaasaegse optika valdkonda, hõlmates laineoptikat, valguse levikut optilistes kiududes, mittelineaarset optikat ning ülilühikeste impulsside ajalis-ruumilist vormimist ja mõõtmist.

Igapäevase teadustöö kõrvalt on Heli Lukner tegelenud aktiivselt teadusliku mõtteviisi populariseerimisega. Ta on üks Teadusbussi algatajatest ning aastatel 2005 ja 2006 oli esineja ja projektijuht ERRi hommikuprogrammi füüsikaminutites. Alates aastast 2015 veab ta ettevõtlikele tudengitele suunatud fotoonikaklubi ning juba 6. hooaega on Heli Lukner haridussaate Rakett 69 kohtunik ning teadusmeeskonna liige.

Kõigi preemiate suuruseks on 5000 eurot. Noore teadlase preemiat rahastab Väino Kaldoja.

Lisainfo:
Tõnu Esko, Tartu ülikooli Eesti geenivaramu vanemteadur, 737 4028, tonu.esko@ut.ee
Heli Lukner, füüsikalise optika vanemteadur, heli.lukner@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689