Rahvusülikooli juubeliaastal algab Tartu Ülikoolis uus õppeaasta teistmoodi

2. septembril alustab Tartu Ülikoolis rahvusülikooli 101. õppeaastat 14 092 üliõpilast. Õppeaasta avaaktus toimub pärastlõunal Kassitoomel tavapärasest vabamas õhkkonnas. Von Bocki maja otsaseinal avatakse Mart Kivastiku humoorika lühinäidendiga fotonäitus „Ülikooli näod III“.

Tartu Ülikooli üliõpilaste ridadesse lisandub algaval õppeaastal 4297 õppurit, neist 2548 asuvad haridust omandama kõrghariduse esimeses astmes, 1589 magistriõppes ja 160 doktoriõppes. 2019/2020. õppeaastat alustab Tartu Ülikoolis kokku 14 092 üliõpilast: esimeses astmes 8433, magistriõppes 4425 ja doktoriõppes 1234. Mullu immatrikuleeriti 4384 üliõpilast, sealhulgas 648 välisüliõpilast. Tänavu on 4297 uuest üliõpilasest 649 välistudengid. Kõrghariduse esimeseks astmes loetakse rakenduskõrgharidus-, bakalaureuse- ning bakalaureuse-ja magistriõppe integreeritud õpet.

Tartu Ülikooli rektori professor Toomas Asseri sõnul on tänavune aasta ülikoolile eriline. „1. detsembril tähistame eestikeelse kõrghariduse sajandat aastapäeva. See ei ole ainult Tartu Ülikooli pidupäev, vaid kogu Eesti oma. Rahvusülikoolina oleme teeninud ja teenime ka edaspidi Eesti ühiskonda, hoolitsedes selle eest, et meie majandus, seadused, kultuur ja keel oleksid hoitud. Õige pea anname selle vastutusrikka rolli üle uuele põlvkonnale, kelle seas on kindlasti ka tänavused esmakursuslased. Me ootame neilt noortelt pühendumist ja nõudlikkust nii iseenda kui ka õppejõudude suhtes,“ sõnas Asser.

Kell 14 avatakse von Bocki maja otsaseinal (Ülikooli 16) fotonäitus „Ülikooli näod III“, mis kujutab Tartu Ülikooli teadlasi. Maja üheteistkümnest aknast jälgib ülikooli, linnakodanike ja -külaliste tegemisi 45 teadlast kõikidest ülikooli valdkondadest ning asutustest. Näituse „Ülikooli näod III“ fotograaf oli Andres Tennus ja kujundaja Maarja Roosi. Eelmised näitused avati von Bocki maja otsaseinal Tartu Ülikooli 375. ja rahvusülikooli 95. aastapäevaks.

Näitus avatakse Mart Kivastiku spetsiaalselt selleks puhuks kirjutatud humoorika lühinäidendiga „Otsides Sophoklest“, kus rektorid Henrik Koppel ja Arnold Koop ning keeleteadlane Paul Ariste püüavad ülikooli peahoonest leida legendaarset Sophoklese kohvikut. Näidendi lavastas Ain Mäeots, mängivad Andres Lepik, Andres Dvinjaninov ja Jüri Lumiste.

Kell 16 on kogu ülikoolipere, uued üliõpilased ja külalised oodatud õppeaasta avaaktusele Kassitoomel. Traditsioonilistele aktusekõnedele järgneb kontsertetendus, kus astuvad üles Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilased. Aktusele järgneb ühislaulmine Inga ja Toomas Lunge eestvedamisel. Aktusele võib tulla piknikuteki ja -korviga.

Kell 19 ootab ERR-i võttegrupp ülikooli peahoone ette täpselt 800 inimest, et filmida massistseen saatesarja „Rahvusülikooli sajand“ jaoks. 1919. aastal oli kõrgharidus umbes 800 eestlasel ja nii soovibki ERR jäädvustada 2. septembril peahoone ees sama hulga inimesi.

Aktuse veebiülekannet saab jälgida aadressil uttv.ee.

1. detsembril täitub Tartu Ülikoolil sada aastat tegutsemist eestikeelse ülikoolina. Juubeliaasta kavaga saab tutvuda veebis.

Lisateave: Kady Sõstar, TÜ protokolli peaspetsialist, 511 9188, kady.sostar@ut.ee