Rikkuse loengusari rääkis rikkusest ökosüsteemides

Rikkust ökosüsteemides peegeldab erinevate elusolendite hulk mingis kohas ehk elurikkus. Näiteks Eesti puisniidult on peopesasuuruselt alalt leitud maailma elurikkuse rekordeid. TÜ botaanika professor Meelis Pärtel avas rikkust bioloogilise mitmekesisuse kontekstis 19. mail botaanikaaia peahoones.

„Kui räägime rikkusest ökosüsteemide uurimise vaatenurgast, siis on meie huvi all elurikkus. See ilus emakeelne sõna tähistab bioloogilist mitmekesisust,“ ütles Pärtel.

Rikkad ökosüsteemid on Pärteli sõnul püsivamad, need pakuvad inimestele erinevaid hüvesid. Elurikkuse uurimisel ja kaitsmisel on oluline teada, kui paljud võimalikest liikidest on kohal, kui paljud on puudu. Pärtel tõi näite, et puuduva elurikkuse käsitlus pärineb Tartu ülikooli teadlastelt, olles nimetanud selle tumedaks elurikkuseks.

Pärtel on makroökoloogia töörühma juht, tema peamine uurimisvaldkond on bioloogilise mitmekesisuse makroökoloogia. Ta proovib senisest traditsioonilisest käsitlusest kaugemale vaadata ning uurib koosluste evolutsioonilist kujunemist ja maastike ajalugu. Pärteli tööülesanne on töötada välja uusi teooriaid ja meetodeid, tuginedes uudsetele lähenemisnurkadele.

Lisaks töörühma juhtimisele toimetab Pärtel ajakirju Journal of Vegetation Science ja Applied Vegetation Science. 2009. aastal sai Meelis Pärtel Eesti teaduspreemia.

Loengu elurikkusest peab ta loengusarja „Rikkusest eri teadusalade vaatenurgast“ raames. Järgmisel rikkuse loengul, 27. mail kell 15 Oeconomicumis kõneleb Tartu ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.

Vaata ERR Novaatorist video, kus Pärtel räägib, kui rikas on Eestimaa loodus ja loe, kui rikas loodusteadlane ise on.

Vaata loengut UTTV-st:

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"586056","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo: Meelis Pärtel, TÜ botaanika professor, tel: 737 6234, 511 5058, e-post: meelis.partel@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja