Tartu Ülikooli materjaliteadlane lõi maailma esimese robotväädi

Tartu Ülikooli intelligentsete ja arukate materjalide labori materjaliteadlased on aastaid töötanud tehislihastega, kuid nüüd on leitud uus suund taimerobootikasse. Nimelt ehitasid nad täiesti ainulaadse taimevääti matkiva roboti, mis on võimeline väädil turnima ja ronima.

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi pehmerobootika dotsendi Indrek Musta sõnul inspireeris teda tegelema taimerobootikaga fakt, et taimede käitumine on paljustki läbi uurimata ning see annab robootikale uued mõõtmed ja seni avaldamata võimalused. Varasemalt on materjaliteadlane tegelenud lisaks tehislihaste väljaarendamisele ka robotputukatega.

Laiemalt on taimerobootika eesmärk jäljendada looduses toimuvaid protsesse. Kuna arvatakse, et taimed seisavad tavaliselt paigal, siis on neil huvitavad liigutusmehhanismid. Robootika ülesandeks on seda mehhanismi jäljendada.

Võrreldes tavapäraste tehislihaste lähenemistega on tulemust kergem saavutada, kuna taime turgorit ehk prinkolekut on võimalik jäljendada, kuid tehislihase toimimise põhimõte on looduslikest tingimustest väga kaugel.

Robotväädi abil saab jäljendada taimede liigutamise mehhanismi, mida saab arendada edasi robotiteks, mis on inimestele kasulikud. Antud leiutise kasutusala on kõik robootika seonduv, alates meditsiinist, lõpetades tehnoloogiaga.

Loe edasi ja vaata videot, kus selgitatakse robotväädi toimimise põhimõtet ERR Novaatorist.

Sandra Sommer
pressiesindaja