Tartu Ülikooli tehnikahuvilised sõidavad Robotexile

Reedel, 29. oktoobril sõidavad Tartu Ülikooli üliõpilased ja õppejõud robootikafestivalile Robotex International, et tutvustada tuhandetele teaduse- ja tehnikahuvilistele Tartu Ülikooli tehnikaalaseid tegemisi.

Juba 19. korda toimuv Robotex International on maailma suurim robootikafestival, kus toimuvad võistlused, ettekanded, töötoad ja tutvustused. Tartu Ülikooli messialal ootavad huvilisi üliõpilased ja õppejõud. Külastajatele pakub põnevust näiteks rääkiv kõnerobot ja maagiline peegel, tutvuda saab masinnägemise ning virtuaalreaalsuse võimalustega. Lisaks saab end proovile panna mängus, kus kontrollitakse teadmisi pärilikkusaine DNA kohta.

Esmakordselt avab Tartu Ülikool kõigil kolmel messipäeval ka mängutoa, kus ühes ruumis saab proovida põnevaid tudengite loodud arvuti- ja mobiilimänge Planet Invasion, Warhammer Auto Chess, Bomb Golf ja ShieldFormer. Laupäeval on võimalik oma spioonioskused proovile panna füüsika instituudi fotoonikaklubi lasertakistusrajal, mille eesmärk on läbida rada ilma laserikiiri puudutamata.

Teadmisi saab täiendada ka põnevates töötubades. Virtuaalreaalsuse töötoas luuakse koos mängumaailm, mida saab hiljem avastada. Pythoni töötoas õpetatakse, kuidas programmeerida. DNA töötoas eraldatakse kiivist DNA-d ja räägitakse, kuidas liigub info ühest rakust teise. Katalüüsist ja elektrokeemiast reaalteaduste lõbusas võtmes räägivad ja sellekohaseid katseid teevad üliõpilased Teadusbussi liikuvast teaduslaborist.

Kolmepäevasel festivalil toimuvad ka rahvusvahelised robotivõistlused, kus saavad osaleda kõik, olenemata vanusest või tehnilisest tasemest. Tartu Ülikooli tudengid panevad robootikateadmised proovile robotite korvpallivõistlusel, kus on eesmärgiks võimalikult palju vastase korvi tabada. Võistlejaid juhendab Tartu Ülikooli professor Alvo Aabloo, kes on üliõpilastele juba aastaid robootikateadmisi jaganud.

Tartu Ülikooli esindavad festivalil arvutiteaduse instituut, tehnoloogiainstituut, fotoonikaklubi ja Teadusbuss. Robotex International 2019 toimub 29. novembrist 1. detsembrini Tallinnas Saku Suurhallis. Robotex on 2001. aastal moodustatud rahvusvaheline võrgustik, mis on keskendunud robootikaõppe edendamisele.

Lisateave: Marleen Otsus, TÜ turunduse spetsialist, 5668 1613, marleen.otsus@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja