Tartu üliõpilased viivad oma äriideed Ameerikasse

Esmaspäeval, 4. juunil algab taas kahe Eesti ja kolme USA ülikooli ühine äriarendusprogramm „Network Globally, Act Locally“ (NGAL), mis saab alguse Tartus, jätkub Tallinnas ning lõppeb 15. juunil USA-s Nebraskas. Igast ülikoolist osaleb programmis kaks tugevat tudengitiimi, Tartu Ülikooli esindavad CarZam ja rEstFinder.

NGAL® on mõeldud juba tegutsevatele tudengitiimidele. Nad arendavad kümne päeva jooksul oma ideed jõuliselt edasi ja töötavad välja prototüübi, saades mentoritelt juhtnööre. Lõpuks tutvustavad meeskonnad oma ärimudelit USA-s kohalikele ettevõtjatele. Parimad tiimid saavad oma idee elluviimiseks ka rahalise toetuse: esikolmiku vahel jagatakse ära 6000 dollarit.

Tartu Ülikooli esindavad EstLat-Accelerate’i programmis osalenud tiim rEstFind ja Ideelabori äriarendusprogrammi STARTER Basic võitja CarZam. rEstFinderi meeskond arendab sekveneerimispõhist lähenemist, et tuvastada antibiootikumiresistentsus kiiremini ja odavamalt ning pakkuda klientidele situatsioonispetsiifilisi tõrjetaktikaid. CarZami meeskond loob auto mootori külge paigaldatavat seadet, mille mikrofonide ja sensorite abil saab reaalajas jälgida auto helisid ja vibratsioone. Seade võrdleb saadud teavet vigadeta auto parameetritega ja annab juhile veast märku kohe, kui see tekib.

Tartu Ülikooli Ideelabori juht Maret Ahonen sõnas, et NGAL® on suurepärane programm, mille abil tutvuda Ameerika Ühendriikide turuga ning areneda personaalselt ja erialaselt. „Varasematel aastatel on TÜ tudengid näidanud ettevõtlikku vaimu ja võitnud auhindu. Ma usun, et ka sel aastal on meie tiimid tugevad ja NGAL® annab neile võimaluse teha suur arenguhüpe,“ rääkis Ahonen.

CarZami meeskonna juht Andres Kiik arvas, et neil on võidulootus olemas, ent kuna idee on üsna varases järgus, ei julge ta võitu eesmärgiks võtta. „Me loodame saada kasulikke nõuandeid äriidee esitlemise ja ärimudeli ülesehitamise kohta ning kindlasti ka häid kontakte võimalike sponsoritega,“ sõnas Kiik.

NGAL® toimub sel aastal neljandat korda. Projekti on osalema valitud neli TÜ tudengit kahest meeskonnast: CarZami esindavad arvutiteaduse instituudi üliõpilased Andres Kiik ja Abdulateef Alli. Meeskonna rEstFind liikmed on doktorandid Taavi Vanaveski (neuroteadus) ja Mikk Puustusmaa (geenitehnoloogia).

Peale Tartu Ülikooli löövad projektis kaasa Tallinna Tehnikaülikool ja kolm USA ülikooli: Charlestoni Kolledž, Lõuna-Carolina Sõjaväekolledž Citadel ja Nebraska Wesleyani Ülikool. Eelmisel aastal valiti võitjaks Tartu Ülikooli tiim Cody.

Projekti elluviimist toetab Harry ja Reba Huge Sihtasutus (The Harry and Reba Huge Foundation).

 

Lisainfo: Maret Ahonen, TÜ ideelabori juht, 5225910, maret.ahonen@ut.ee

 

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677