TÜ arvutiteaduse instituudi juhatajana jätkab professor Jaak Vilo

22. novembril valis Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi nõukogu instituudi juhatajaks professor Jaak Vilo, kes on ametis ka järgmised kolm aastat. Vilo kandidatuuri esitasid nii instituudi töötajad kui ka dekaan Peeter Burk.

Jaak Vilo on juhtinud arvutiteaduse instituuti alates 2011. aastast ja tema sõnul on see selle aja jooksul kiiresti arenenud. Suurenenud on tudengite ja töötajate arv -- praegu on instituudis 1300 üliõpilast, 54 õppejõu ja 21 vanemteadurite-teaduri täiskohta. Lisaks töötab instituudis palju doktorante-nooremteadureid, arendajaid ja tugipersonali.  “Õpetamise mahu kasvu näitab seegi, et magistrantuuris antakse ainepunkte aastas nüüdseks koguni kolm korda rohkem kui kümnendi alguses. Kui kümme aastat tagasi kaitsti instituudis üks doktoritöö aastas, siis nüüd valmib meil igal aastal keskmiselt kuus doktoritööd,” ütles Vilo.

Times Higher Educationi (THE) IT-valdkonna erialade edetabelis on Tartu Ülikooli arvutiteadus tõusnud 201.–250. kohale, mis tähendab, et Tartu Ülikool on arvutiteaduse edetabelis kogu Ida- ja Kesk-Euroopa esimene.

Instituudi järgmise kolme aasta eesmärkide hulgas on üks tähtsamaid Haridus- ja Teadusministeeriumiga sõlmitud haldusleppes Tartu Ülikoolile pandud ülesanne kasvatada IT-valdkonna tudengite vastuvõttu 30% võrreldes 2017. aasta vastuvõtuga. Algaval aastal alustatakse uue, mitut eriala ühendava andmeteaduse magistrikavaga, mille lõpetajaid peaks Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ootuste kohaselt olema kolme aasta jooksul vähemalt 50.

Lisaks tehti arvutiteaduse instituudis hiljuti algust Eesti esimese kahe IT-valdkonna Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandiprojektiga ja käimas on mitu suurt arendusprojekti. Märgatavalt on jõudu juurde saanud ja arenenud teadusrühmad arvutiteaduse põhivaldkondades, nagu andmeteadus ja suurandmed, tehisintellekt ja masinõpe jm.

Kohe on ees instituudi kolimine uude valmivasse Delta keskusesse. Deltas saavad tööruumid muu hulgas ka hiljuti aktiivselt alustatud ettevõtmised, näiteks digitoodete innovatsiooniprogramm Sandbox ja suuremad arendusprojektid isejuhtivate sõidukite labori töölesaamiseks ja personaalmeditsiini IT-taristu väljaarendamiseks.

Jaak Vilo on Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik ja Valgetähe teenetemärgi kavaler. 2013. aastal sai ta Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu aasta tegija auhinna instituudi eduka arendamise eest.

Lisateave: Jaak Vilo, telefonil 737 5483 või e-posti aadressil jaak.vilo@ut.ee