TÜ tudengid tõid Robotexilt koju nelikvõidu

Möödunud nädalavahetusel toimunud Robotexil olid TÜ tudengid toimunud robotikorvpallis võidukad, tuues koju neli esimest kohta.

Varasematel aastatel oli enim võistlejaid Tartu ülikoolist jalgpallivõistlusel, mis tänavu asendati esmakordselt korvpallivõistlusega. Viimast peetakse üheks raskeimaks võistluseks kogu üritusel. Robotid võtsid teineteiselt mõõtu viskevõistluse raames, mille eesmärk oli klassikalise korvpalliga sarnane, saades võimalikult palju viskeid vastase korvi. TÜ professor Alvo Aabloo sõnul hakkasid tudengid korvpallilahinguks valmistuma septembris ning juhendajad juba enne seda. “Eelnevatel aastatel toiminud jalgpall oli põhimõtteliselt 2D mäng. Korvpall lisas oluliselt kolmanda mõõte elemente. Võistkonnad pidid realiseerima täiendavalt palli haaramise ning täpse viskamise tehnilise lahenduse,” rääkis Aabloo. Ta tõi ka välja, et sellisel võistlusel osalemine annab tudengitele tiimitöökogemuse projektis, mille tulemus on tehniliselt mõõdetav ning ajaliselt piiratud.

Tartu ülikooli võistkonnad pälvisid neli esimest kohta – 1.koht Maibyu&Hyp robotiga Maiu, 2 – 3.koht FC DipLoaf robotitega Dipwookie ja Loafdoodle ning 4.koht Kask robotiga LeBranch James.

Robotkorvpallis 2.-3. koha saavutanud FC DipLoaf tiimi liige, arvutitehnika ja robootika magistrant Martin Appo tõi välja, et varasemalt pidi jalgpallimatši käigus robot palli lööma umbes poole meetri laiusesse väravasse. Korvpallis tuli aga pall visata poole meetri kõrgusel oleva 15cm diameetriga toru sisse. “Seega pidi robot täpselt teadma objekti kaugust ja palli veel kitsamasse kohta toimetama. Lisandus ka uudne viskeliigutus. Kõik see tähendas võistlejate jaoks seda, et sisuliselt jalgpalliroboteid kasutada ei saanud. Kogu viskemehhanism tuli ümber ehitada ning saavutada objektide kauguste mõõtmises maksimaalne täpsus,” rääkis Appo.

Nädalavahetusel toimunud robootikaüritust Robotex külastas tänavu üle 25 000 huvilise. Euroopa suurimal robotivõistlusel osales üle 1300 roboti. Võistlejaid oli kokku ligi 3000 ja 26-st erinevast riigist. Sel aastal toimus Robotexil 23 erinevat võistlust.

Annely Lambing
Avalike suhete spetsialist