Tuul Seppa tunnustati kaastööde kirjutamise eest Sirbi laureaadi tiitliga

Täna selgusid Sirbi laureaadid 2014. Laureaadid valis kultuurilehe toimetus eelmisel kalendriaastal Sirbile kaastööd teinud autorite seast. Nende hulgas tunnustati ka TÜ loomaökoloogia teadurit Tuul Seppa.

Tuul Sepp on aasta jooksul Sirbile kirjutanud inimliigile omaste käitumisjoonte evolutsioonilisest väljakujunemisest, kasutades selleks näiteid loomariigist.

„Koostöö evolutsiooniline paradoksaalsus“, „Lehtlalindude looming ja loovuse evolutsioon“ ja „Albatrosside alternatiivne sigimisstrateegia“ on vaid mõned näited. Mõjukaim artikkel sellest seeriast oli koostöös TÜ loomade füsioloogilise ökoloogia professori Peeter Hõrakuga kirjutatud „Haridus kui paabulinnu saba“, milles Sepp võrdleb (kõrg)haridust paabulinnu saba taolise ornamendiga ning kirjeldab doktorikraadi devalveerumise nähtust.

Pärast seda pühendas Tartu ülikooli rektor Volli Kalm lõviosa oma õppeaasta avaaktuse kõnest sellelesamale Sirbis ilmunud Tuul Sepa artiklile.

Sepa arvates on valgustav ja kasulik (võib-olla isegi kainestav) mõista oma käitumise evolutsioonilisi põhjusi. Võrdlus teiste loomadega ei ole siin sugugi kohatu, sest inimene on osa loomariigist ja tema käitumise evolutsiooniline taust on seetõttu teiste loomaliikidega hästi võrreldav. Ometi tuleb Sepa arvates inimese käitumise selles võtmes mõtestamisega olla ettevaatlik, et mitte „looduse sunniga“ õigustada hoolimatut või vägivaldset käitumist teiste inimeste suhtes (nn sotsiaaldarvinistlik lähenemine).

Tuul Sepp teeb uurimistööd Tartu ülikooli zooloogia osakonna immuun­ökoloogia töörühmas, kus uuritakse lindude sugulises valikus kasutatavate signaaltunnuste (nt sulestikuornamendid) ja tervise vahelisi seoseid, stressireaktsioone ja käitumist. Peamiseks mudelorganismiks on sellel uurimissuunal rohevint, kuid saadud tulemusi püüavad teadlased tõlgendada laiemalt kui vaid ühe liigi piires, pidades silmas tunnuste evolutsioonilist kujunemist. Peale selle uuritakse vananemisega seotud füsioloogilisi protsesse pikaealisel merelinnul kalakajakal.

Vananemise uurimine on ala, kuhu Tuul Sepp loodab ka oma panuse anda. Merelindude uurimine võib anda põnevaid tulemusi. Kui mõistaksime, kuidas need väikesed, kiire ainevahetusega loomad saavad elada nii kaua, võiks see pakkuda lahendusi ka inimese vananemisprotsessi mõjutamiseks.

Sirbi laureaadid 2014 on Tuul Sepa kõrval sotsiaalselt hooliv liberaal Aro Velmet ja (video)mängude asjalik käsitleja Ave Randviir.

Loe laureaatide kohta lähemalt Sirbist: Tuul Sepp, Aro Velmet, Ave Randviir.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja