Üliõpilased väntavad spordisaali valgeks

Tartu ülikooli akadeemilises spordiklubis avati keskkonnasõbralik jõusaal ehk 10 jalgratast, mis toodavad elektrit. Rataste kasutamine on üliõpilastele tasuta. Tegemist on möödunud aastal „Negavati“ konkursil III koha saanud Tartu ülikooli üliõpilaste energia- ja ressursisäästu projektiga, mille elluviimiseks said nad 10 000 eurot.

Spordiklubisse on paigaldatud kümme elektrit tootvat jalgratast, mis on tudengitele kasutamiseks tasuta. „Ühe rattaga toodetud energiaga saab põlema panna 20-LED lampi, sellest piisab omakorda mitme kahetoalise korteri valgustamiseks“, selgitas rataste funktsiooni projekti üks eestvedajatest ja Tartu ülikooli tudeng Märt Roosaar, lisades, „Jõusaalis plaanime energia ära kasutada valgustuseks.“

Lisaks „Negavati“ keskkonnasõbraliku jõusaali meeskonnale on Tartu ülikool tudengid teistegi innovaatiliste ja jätkusuutlike võiduideedega silma paistnud. Möödunud hooaja võitis projekt „Võta kraanist!“, kes paigutas Tartu ülikooli hoonetesse kõrged kraanid, millest on mugav pudelisse joogivett võtta. Sellel hooajal sai esikoha meeskond „Karbiketrajad“, kes töötlevad pipetiotsikute karbid ümber 3D-printerite niidiks.

Tartu ülikool on oma arengukavas seadnud eesmärgiks näidata organisatsioonina eeskuju uuendusmeelsuse, arenguvalmiduse ja vastutustundlikkuse rakendamisel ja keskkonnateadliku käitumisega. „Negavati“ konkursil osalevad üliõpilased aitavad kaasa rohelise ülikooli kujunemisele ja ülikoolis keskkonnateadlikkuse tõstmisele.

Akadeemilises sportiklubis testis esimeste seas rattaid nii spordiklubi juht Harry Lemberg, fitnessklubi juht Ivika Värton kui ka Eesti maanteejalgrattur, 2012. aasta suveolümpiamängudel naiste maantee grupisõidus 17. koha saanud Grete Treier. Vaata fotograaf Andres Tennuse galeriid UTTVst.

Virge Tamme