Teaduste akadeemia nimetas Tartu ülikoolist uue uurija-professori

Eesti teaduste akadeemia 19. jaanuari 2016 istungil valiti järgmiseks kolmeks aastaks kolm uut uurija-professorit. Tartu ülikoolist nimetati uurija-professoriks füüsika instituudi materjaliteaduse juhtivteadur Kaupo Kukli.

Iga kolme aasta tagant väljakuulutatav uurija-professori ametikoht võimaldab teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis uuringuid juhtival ning doktorante juhendaval tunnustatud teadlasel keskenduda teadusuuringutele.

Kukli rääkis, et uurija-professorina on tema uurimustöö suunatud materjaliteaduse valdkonnas õhukeste tahkiskihtide aatomkihtsadestusprotsessi arendamisele ja sadestatud materjalide füüsikalise kvaliteedi hindamisele. "Esimeses järjekorras huvi pakkuvate uurimisobjektidena võiks nimetada kunstliku struktuuri ja keemilise koostisega metallioksiidide segusid, milles on välise elektrivälja abil võimalik tekitada stabiilseid juhtivusseisundeid, mida saab ümber lülitada ja nii uut tüüpi arvutimäludes kasutada," ütles Kukli.

Vastse uurija-professori sõnul tuleb tähelepanu pöörata ka spintroonilistele metalloksiididele, teisisõnu nii elektrilist kui magnetilist püsipolarisatsiooni demonstreerida suutvatele tahkiskihtidele. "Paralleelselt peaksime tegelema nanokristalliliste magnetiliselt jääkpolariseeruvate metalli ja metallioksiidide osakeste sadestamisega ning omakorda selliste osakeste edasisele konformsele katmisele üliõhukeste pinnakihtidega," sõnas Kukli.

Taolised materjalid on tänapäeval üldiseks baasiks erinevatele tehnoloogilistele arengusuundadele nanoelektroonikas, sensoorikas ning meditsiinis. Niisuguste materjalide uurimistöö sisaldab lisaks materjalide käitumise ja kvaliteedi uuringutele nende materjalide valmistamist Tartu ülikooli kiletehnoloogia laboratooriumis. Selleks plaanitakse kasutada füüsika instituudi taristut, eriti arendatud pinna- ja kristallstruktuuriuuringute aparatuuri ning plasmatöötlus ja –ergastusmooduleid.

"Loomulikult kaasame magistrante ning doktorante uurimistöösse, osaleme rahvusvahelistes koostöövõrgustikes ja täiendame valdkonna loengukursuseid nüüdisaegsete tulemuste ning oskusteabe baasil tekkinud informatsiooniga," lisas Kukli, kuida ta uurija-professorina panustab teadustöö kõrvalt ka õppetöö kvaliteedi arendamisse.

Lisaks Kaupo Kuklile valiti ajavahemikuks 2016-2018 uurija-professoriks veel keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi juhtivteadur Anne Kahru ning Tallinna tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professor Rainer Kattel.

Uurija-professoreid valitakse aastast 2002. Möödunud perioodil, aastatel 2013-2015 olid teaduste akadeemia uurija-professorid Tartu ülikooli professor Rein Ahas, Tartu ülikooli vanemteadur Anu Realo ja Tallinna tehnikaülikooli professor Tõnis Timmusk.

Varasemate uurija-professori tiitli saajatega saab tutvuda Eesti teaduste akadeemia kodulehelt.

Lisainfo: Kaupo Kukli, Tartu ülikooli füüsika instituudi materjaliteaduse juhtivteadur, tel: 737 4673, e-post: kaupo.kukli@ut.ee.

Virge Tamme