Loodus- ja täppisteaduste valdkond

Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkond on tunnustatud loodusteaduste-, tehnoloogia- ning IT-alase  kompetentsi keskuseks Eestis, mis seob kokku teooria, igapäevase praktika ning tulevikurakendused ja -tehnoloogiad.

Valdkonna põhiväärtused on rahvusvaheliselt kõrgel tasemel teadus- ja arendustöö, õppetöö kõigil kõrghariduse õppeastmetel, suhtlus avalikkusega ja seeläbi ühiskonna teenimine ning teadusliku maailmavaate levitamine. Arengut toetavad tipptasemel teadus, ajakohane õppetöö, organisatsiooni tõhus toimimine, uurimisrühmade ja instituutide rahaline toimetulek, liigse bürokraatia piiramine, otsustusprotsesside läbipaistvus ja töötajaskonna kaasatus.

Valdkonna teadus- ja arendustöö põhisuunad on tehnika- ja täppisteadused ning eluteadused, keskkonnasäästlik energeetika, uued materjalid ja tehnoloogiad, arvutiteadus, digitehnoloogiad, robootika, bio- ja ökotehnoloogiad, sünteetiline bioloogia, looduse mitmekesisus, kohanemine kliima- ja keskkonnamuutustega, molekulaar- ja rakubioloogia, geneetika, genoomika, biomeditsiin ning loodusteadusi teiste valdkondadega siduv interdistsiplinaarne teadus.

Valdkond on oma õppe- ja teadustegevuses üks rahvusvahelisemaid ja tehnoloogiliselt uuendusmeelsemaid valdkondi ülikoolis, pakkudes seeläbi oma tudengitele maailmatasemel kõrgharidust. Siin õpib rohkelt välistudengeid ning õpetab suur hulk maailmatasemel välislektoreid.

Meie tudengid õpivad Tartu Ülikooli kaasaegseimates õppehoonetes ja maailmatasemel laborites. 2020. aastal avas uksed Delta keskus, mis on ülikooli IT-keskus ja 2021. aastal renoveeriti ökoloogia ja maateaduste instituudi jaoks Liivi 2 hoone.

Eesti haridussüsteemi arengusse panustame võimekate ja mitmekülgse haridusega matemaatika- ja informaatika- ning gümnaasiumi loodusteaduste õpetajate ettevalmistamisega, samuti töötavatele õpetajatele täienduskoolituste pakkumisega.

Just loodus- ja täppisteaduste valdkonnast on pärit mitmed Tartu Ülikoolile maailmas nime teinud leiutised. 2021. aasta juulis esitleti Tartus esimest korda avalikkusele Eesti ettevõtte Auve Tech ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös loodud maailma esimest autonoomset vesinikusõidukit. Arvutiteaduse instituudi teadlased on välja pakkunud samme, kuidas lahendada arvutiteaduste ja digimaailma tuleviku üht suurimat probleemi: kuidas hallata üha kasvavaid andme­mahte.

Valdkonna teadlaste tipptasemel uurimistulemused on Tartu Ülikooli viinud maailma 1% enim viidatud teadusasutuste hulka lisaks arvutiteadusele ka molekulaarbioloogia ja geneetika,  bioloogia ja biokeemia, keemia, taime- ja loomateaduse, keskkonnateaduse ja ökoloogia ning maateaduse valdkonnas. Meie teadlased koordineerivad ka nelja Eesti tippkeskust bioloogilise mitmekesisuse, genoomika, keemilise bioloogia  ning arvutiteaduse valdkonnas.

 

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekanaat, Vanemuise 46-208

Tartu Ülikooli peahoone

Algab ülikooli uue arengukava koostamine

Technologicumi projekteerimislepingu allkirjastamine

Sõlmiti Maarjaväljale rajatava uue õppe- ja teadushoone projekteerimisleping

Man

Kuldar Taveter sai Tartu Ülikooli infosüsteemide professoriks