Alates 2022/2023. õppeaastast on doktorant üldjuhul nii üliõpilane kui nooremteadur, pärast vastuvõtuotsust sõlmitakse temaga tööleping. Erandlikel juhtudel toimub konkurss õppekohtadele ilma nooremteaduri töölepinguta. Loe lähemalt doktorandi staatuse ja rahastuse kohta.
Loodus ja täppisteaduste valdkonnas tuleb kõikidel kandidaatidel esitada koos avaldusega SAIS-is motivatsioonikiri ja CV. Kandidaate hinnatakse motivatsioonikirja ja sisseastumisintervjuu alusel. (välja arvatud loodusteaduslku hariduse eriala, kus motivatsioonikirja asemel tuleb esitada doktoritöö kavand)
Kandideeritakse väljakuulutatud projektidele.
Motivatsioonikirja ja intervjuu maksimaalne võimalik punktisumma on 100 punkti, millest kumbki vastuvõtutingimus annab kuni 50 punkti. Intervjuule lubatakse kandidaadid, kelle doktoritöö kavandit hinnati vähemalt 70 protsendiga võimalikust punktide hulgast (ehk 35 punktiga). Vastuvõtutingimusi ei täida üliõpilaskandidaat, kelle kummagi vastuvõtutingimuse hindamise tulemus on vähem kui 70 protsenti võimalikust punktide hulgast (ehk alla 35 punkti).
SAISis avaldust esitades tuleb valida projekt, millele soovitakse kandideerida. Kandideerida saab ainult ühele projektile. Kandidaatidel tuleb koostada lühike motivatsioonikiri (eesti või inglise keeles, maksimaalselt 6000 tähemärki koos tühikutega), tuginedes järgmistele punktidele:
Motivatsioonikirja puhul hinnatakse:
Intervjuu
Kandidaat peab komisjoni poolt läbi viidud sisseastumisvestluse käigus kirjeldama doktoriprojekti laiemat teaduslikku tausta ja tulemuste võimalikku rakendatavust ning oma motivatsiooni asuda doktoriõppesse valitud projektiga. Intervjuule kutsutakse kandidaadid, kelle motivatsioonikirja on hinnatud positiivselt (vähemalt 35 punkti 50st).
Intervjuu käigus hinnatakse:
Intervjuud ja motivatsioonikirja hinnatakse 50-punkti skaalal, minimaalne positiivne tulemus mõlema vastuvõtutingimuse eest on 35 punkti. Kokku on võimalik saada maksimaalselt 100 punkti. Vastuvõtutingimused täidab üliõpilaskandidaat, kelle kummagi vastuvõtutingimuse hindamise tulemus on vähemalt 70 protsenti võimalikust punktide hulgast. Vastuvõtt toimub paremusjärjestuse alusel.
Juhendaja: Mihkel Pajusalu
Selle doktoriõppe projekti eesmärk on välja töötada kuukulguri digitaalne kaksik, et minimeerida süsteemi rikke ohtu Kuu pinnal ja kasutada seda seirevahendina kogu selle elutsükli jooksul. Lisaks uuritakse digitaalse kaksiku kasutamist kulguri füüsiliste ja tarkvaraga seotud aspektide optimeerimise ja kujundamise vahendina. Suurem osa projektist on pühendatud Tartu Observatooriumi ULYSSES simulaatori tööriistakomplekti täiustamisele ja arendamisele, et seda saaks kasutada digitaalse kaksiku keskkonnana. Projekti hilisemas faasis luuakse digitaalse kaksiku täpsuse kontrollimiseks füüsiline vaste. See projekt võimaldab potentsiaalsel doktorandil töötada paljudes erinevates teoreetilistes ja praktilistes probleem valdkondades nagu graafilise kasutajakeskkonna arendamine, robotsüsteemi liidesed ja andmevoogude töötlemine.
Eriala esindaja kontakt: Erko Jakobson, erko.jakobson@ut.ee