Autor:
Mailis Vahenurm

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pälvis Toivo Maimets

Täna tunnustati Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni aastakonverentsil silmapaistvaid teaduse eestkõnelejaid. Tiiu Silla nimelise elutööpreemia teaduse ja tehnoloogia pikaajalise süstemaatilise populariseerimise eest pälvis Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets. Konverentsil auhinnati kokku viit ülikooliga seotud teadlast ja teadustegu.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pälvinud Toivo Maimets on osalenud lugematul arvul avalikes aruteludes, mis puudutavad eri teadusalade suundumusi ja probleeme, aga ka eetilisi küsimusi. Maimets on oma väärtusliku tööga aidanud kaasa ühiskonna teaduspõhisuse kasvatamisele ja seisnud hea selle eest, et inimesed oleksid teadlikud tänapäeva meditsiini ja biotehnoloogia arengust. Samal ajal on ta pööranud rõhku ka eesti teaduskeele säilitamisele ja arendamisele. 

„Toivo Maimets on teaduse populariseerija selle mõiste kõige paremas tähenduses,“ ütles konkursikomisjoni esinaine akadeemik Ene Ergma. „Lisaks sellele, et ta on vaieldamatult väga hea teadlane ja andnud hiiglama suure panuse Eesti teadusesse, on tal ka imeline oskus rääkida teadusest tavainimesele arusaadavas vormis. Meie õnneks on ta aidanud Eesti teadust arendada ja arusaadavaks teha kõikjal, kus tal selleks võimalus on avanenud.“

Teaduse populariseerimise auhindu jagati kuues kategoorias, samuti anti välja eripreemiad. Auhindade eesmärk on innustada teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil“ pälvis peapreemia populaarteaduslik raamat „Loovusest ja logelemisest“, mille autor on arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor Jaan Aru.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audiovisuaalse ja elektroonilise meedia abil“ anti peapreemia Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu portaalile MinuGeenivaramu ning selle loojatele: portaalitiimi juhile Natalia Pervjakovale, geenivaramu juhile ning epi- ja farmakogenoomika professorile Lili Milanile, geenivaramu IT-juhile Kristjan Metsalule ning evolutsioonilise genoomika professorile Mait Metspalule.

Kategoorias „Tegevused / tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ pälvis peapreemia Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi Barlova teadusõhtute sari, mida veavad eest projektijuht Karin Pai ja Tartu observatooriumi majabänd.

Kategoorias „Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija“ tunnustati peapreemiaga ajakirjandusuuringute kaasprofessorit Marju Himmat.

Riiklike autasude kõrval andis Tartu observatoorium koostöös Euroopa Kosmoseagentuuri haridusvõrgustikuga (European Space Education Resource Office, ESERO) Eestis välja eriauhinna Linnutee Täht. Sellega tunnustatakse inimest või asutust, kes on aidanud oma tegevusega märkimisväärselt kaasa loodus- ja täppisteaduste populariseerimisele kosmosevaldkonnas. Auhinna pälvis Kuressaare Nooruse Kooli õppejuht Aire Siinvert.

Image
võitjad
Teaduse populariseerimise auhindade võitjad (autor: Mailis Vahenurm)
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Sarnaselt hobusetõugudele sobivad mõned pärmiliigid ja selle tüved teatud ülesannete täitmiseks teistest paremini. Autor/allikas: Maarja Liiv/Tartu Ülikool

Uudne meetod aitab leida kohalikust pärmirikkusest parimad töörügajad

Maarja Öpik

Maarja Öpikust saab teadusajakirja New Phytologist peatoimetaja

Füüsikaline arusaam, kuidas inimtekkeline õhusaaste tekitab lund ja vähendab pilvede hulka.

Õhusaaste tekitab lund ja vähendab pilvede hulka