Konsortsium viib TTÜ ja TÜ koostöös järgmise kuue aasta jooksul Ida-Virumaal ellu 22 teadusprojekti, mis toetavad nii piirkonna sotsiaal-majanduslikke muutusi kui ka ettevõtete arenguvajadusi.
28.11.2023
- #ettevõtlus
- #kestlikkus
- #koostöö
- #teadus
Koos uute teadmistega paisub ka nende loomisega kaasnev keskkonnajälg, iseäranis just laboriteadustes.
TÜ genoomika instituut on alustanud diabeediuuringut, mille eesmärk on uurida teist tüüpi diabeedi tekkimise ja sellele kaasuvate haiguste riski. Uuringusse kutsutakse osalema geenidoonoreid.
28. novembril esitletakse Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis rikkalikult illustreeritud raamatut „Eestikeelse Tartu ülikooli esimene aastasada“.
28. novembril annavad teadusnõukoja liikmed ja Tartu Ülikooli teadlased konverentsil „Viirustega tulevikku“ ülevaate, kuidas ühiskond on koroonapandeemiaga hakkama saanud ja milline on pandeemiate tulevik.
Kornyshev pani alguse Läänemere maade ühistele elektrokeemiakonverentsidele ja on aidanud aktiivselt kaasa nende korraldamisele. Kornyshevi sisukad ja inspireerivad loengud on nende konverentside väärtust palju suurendanud. Elektrokeemia arendamise eest omistas Rahvusvaheline Elektrokeemia Ühing (International Society of Electrochemistry) Kornyshevile oma kõrgeima autasu – Electrochimica Acta kuldmedali.
Teaduste akadeemia fondi stipendiaadid 2024. aastaks on matemaatika ja statistika instituudi algebra teadur Ülo Reimaa ning Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Angela Peeb.
Tartu Ülikooli geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa pälvis Euroopa Teadusnõukogu (ERC) väljakujunenud teadlase grandi.
Tartu Ülikool pakub ülikooliõpinguist huvitatuile võimalust tulla tudengivarjuks. Päev üliõpilasega on hea viis tutvuda huvipakkuva eriala õppetööga ja saada osa tudengielust.
Teabeettevõte Clarivate Analytics avaldas maailma enim viidatud teadlaste 2023. aasta ülevaate, kuhu kuulub neli Tartu Ülikoolis töötavat teadlast.
Tartu Ülikooli informaatika didaktika professor Piret Luik peab inauguratsiooniloengu „Kuidas suunata IT valdkonda enam tüdrukuid?“ neljapäeval, 23. novembril kell 16.15 ülikooli aulas.
Eelmisel nädalal andis USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) kasutusloa maailma esimesele chikungunya viiruse vastasele vaktsiinile Ixchiq. Vaktsiinikandidaat on kavandatud ja valmistatud Tartu Ülikoolis. Inimestel tehtud kliinilised katsed korraldas biotehnoloogiaettevõte Valneva Austria Gmbh.
13. novembril esitlesid Tartu observatooriumi stipendiumi pälvinud doktorandid oma teadustööd. Tänavused laureaadid on Jad-Alexandru Mansour, Ric Dengel ja Ian-Andreas Rahn.
5000-eurose stipendiumiga toetatakse Tartu Ülikooli arvutiteaduse ning matemaatika ja statistika instituudi bakalaureuseastme üliõpilasi, kelle uurimistöö on seotud tehisintellektiga. Esimese stipendiumi pälvis matemaatika eriala kolmanda aasta bakalaureuseõppe üliõpilane Karl-Joan Alesma.
Eesti Teaduste Akadeemia juhatus otsustas autasustada Tartu Ülikooli füüsikalise keemia professorit Enn Lusti ja Tartu Ülikooli teadusprorektorit ja koosluse ökoloogia professorit Mari Moorat.
14. novembril tunnustati Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni aastakonverentsil silmapaistvaid teaduse eestkõnelejaid.
Füüsika instituudi direktoriks valiti taas plasmafüüsika ja arvutitehnika kaasprofessor Toomas Plank
Teadusagentuuri konverentsil „Tehisaru – kas tubli või ettearvamatu kratt?“ antakse ülevaade tehisaru hüvedest, pahedest ja võimalustest ning arukast orienteerumisest pidevalt muutuvas infoväljas.
20. novembril kaitseb doktoritöö Kaspar Reier molekulaarbioloogia erialal doktoritööd „Quantity, stability and disparity of ribosomal components in Escherichia coli stationary phase“ („Muutused ribosoomi ja ribosoomiga seotud valkude kogustes soolekepikese statsionaarses kasvufaasis“).
15. novembril Tartus toimuval konverentsil käsitletakse teaduse keskkonnamõju ja otsitakse võimalusi selle vähendamiseks. Üritus toimub Omicumi hoones, Riia 23b/2-105.