Suvine kestlikkuse infokiri toob lugejani hiljutisi teadusuudiseid ja infot ürituste kohta, kus käsitletakse muu hulgas nii inforuumi vastupidavust, tervist kui ka tehisaru võimekust ja keskkonnajälge.
Tartu Ülikooli mükoriisauuringute professor Leho Tedersoo pälvis Euroopa Teadusnõukogu edasijõudnud teadlase grandi, et luua seeneriigi näitel uus süsteem organismide DNA-põhiseks klassifitseerimiseks. Selline lähenemine võimaldab süstematiseerida ja ära kirjeldada 95% seni liigitamata mikroskoopilistest seentest ja pakub võimaluse teistegi senisesse elu puu süsteemi sobitamata organismide tundma õppimisel.
Tartu Ülikooli makroökoloogia teadlased arendasid ülikooli eksperimentaalarendustoetuse abil tarkvara prototüüpi, mis suudaks anda infot ökosüsteemide seisundi kohta maailma eri paigus. Rakendus oleks tulevikus abiks süsinikukrediitidega kauplejatele, kes soovivad tõenduspõhiselt parandada süsiniku sidumiseks ette võetava projekti mõju elurikkusele.
Tallinnas Rocca al Mare Kooli lõpetanud Armin Mere õpib praegu Tartu Ülikoolis teisel kursusel arvutitehnikat. Juba neljandat aastat osaleb ta Solaride’i päikeseauto arendamises. See projekt sai alguse 2020. aastal kahe Tartu Ülikooli tudengi eestvedamisel eesmärgiga ehitada Baltikumi esimene päikeseauto.
Sel kevadel avab Tartu Ülikool doktorantuuris 182 õppekohta. Kandideerima oodatakse kõiki, kel on soov saada uusi teadmisi ja jätkata karjääriteed teadlase, tippspetsialisti või juhina.
23. mail 2025 kinnitas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas käskkirjaga Eesti teadus- ja arendustegevuse (TA) välishindamise ehk evalveerimise tulemused. Tartu Ülikool sai Eestis ainsana positiivse hinnangu kõigis kuues hindamise valdkonnas: loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused ning humanitaarteadused ja kunstid.
Tartu Ülikooli üliõpilased, töötajad ja vilistlased saavad kuni 20. juunini täita Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi koostatud küsimustikku, mille eesmärk on uurida vastajate liikumisharjumusi.
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi teadlased kirjeldavad teadusartiklis uut võimalust, mis aitab vähendada elektroonikajäätmete teket ja toetada keskkonnasäästlikku andmetöötlust. Nimelt annavad nad vanadele nutitelefonidele uue elu, muutes need väikesteks andmekeskusteks.
12. juunil kell 9.30–15.45 korraldab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut koostöös Eestimaa Looduse Fondi ning Keskkonnaametiga taas vooluvete seminaripäeva.
Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlased on loonud hariva mängu „Pea tasakaalu!“, mis aitab mõista, kuidas depressioon kujuneb ja mida saab selle ennetamiseks ette võtta
11. juunil kell 11.00 toimub Eesti Teaduste Akadeemias (Kohtu 6, Tallinn) Euroopa Teadusnõukogu (ERC) presidendi Maria Leptini avalik loeng ERC teadusgrantide süsteemist ja selle rollist tippteaduse edendamisel. Loengut saab jälgida nii teaduste akadeemia saalis kohapeal kui ka akadeemia kodulehel oleva veebilingi kaudu. Üritusele saab registreeruda 4. juunini.