Autor:
Andrea Rotenberg

Tartu Ülikool tunnustas õppekvaliteedi edendajaid ja kuulutas välja aasta õppeteod 

Konverentsil „Õppejõult õppejõule 2025: teekond väärtustatud õpetamiseni“ andis õppeprorektor Aune Valk üle 2024. aasta õppeteo ja õppekvaliteedi edendamise auhinnad. 

Aasta õppeteo auhinnaga tunnustatakse kuni kolme õppetegu, mis väärtustavad tulemuslikku koostööd, arendustegevust ning innovatsiooni ülikooli taseme- ja täiendusõppes. 


2024. aasta õppeteod on 

Image
Aasta õppeteod
(autor: Andres Tennus)
  • meeskonnaõppe metoodika rakendamine statistika õppeainetes (meeskond: Krista Fischer, Anastassia Kolde, Kaido Lätt, Kaire Uiboleht); 
  • kliinilise farmaatsia rahvusvahelise magistriõppe avamine (meeskond: Jana Lass, Marika Saar); 

  • õpirändeprogramm „Tartu aken“ Narva kolledži üliõpilastele (meeskond: Kristiina Praakli, Ülle Niin, Agnes Lea, Birute Klaas-Lang, Liina Lindström, Rando Otti, Piret Kärtner). 

Õppeprorektor Aune Valgu sõnul iseloomustavad 2024. aasta õppetegusid koostöö, uuenduslik mõtlemine ja loovus. „Teeb rõõmu, et just keeruliste ainete õpetamisel on õppimisviisi muutmine viinud sügavama õppimise ja aineteadmiste parema omandamiseni, lisaks on leitud erialaainetes võimalus tulevikuoskuste arendamiseks. Väga oluline on uue teadussuuna õppekava avamine. Eesti-sisene õpiränne muukeelsetele üliõpilastele annab neile võimaluse olla keele omandamisel sotsiaalselt kaasatud ja lõimitud rahvusülikooli ellu,“ ütles Valk. Kõik auhinnatud teod on pikemaajalise mõjuga ning sündinud ühise töö tulemusel: koos üliõpilaste ja õppejõudude, eri akadeemiliste üksuste ja välisülikoolidega. 

Auhinnakandidaate said esitada kõik ülikoolipere liikmed, auhinna saajad otsustas ülikooli õppekomisjon. Aasta õppeteo auhind on rahaline preemia 5000 eurot. 

Õppekvaliteedi edendamise auhinna sai sotsiaalteaduste valdkonna haridusteaduste instituut. 

Haridusteaduste instituuti tunnustati kolmeaastase süsteemse ja tõenduspõhise õppekvaliteeti edendava tegevuse eest. Instituut võttis eesmärgiks selle aja jooksul luua kaasava hariduse magistriõppes kvaliteetne ja inspireeriv õpikeskkond, mis võimaldab igal õppijal saavutada õpiväljundid. 

Image
Haridusteaduste instituudi esindajad õppekvaliteedi edendamise auhinda kätte saamas.
Haridusteaduste instituudi esindajad õppekvaliteedi edendamise auhinda kätte saamas. (autor: Andres Tennus)

Auhinna pälvinud instituudis peetakse tähtsaks kaasava kultuuri kujundamist ja hoiakute muutmist. Selleks hoitakse teadlikult tugevat sidet tööandjate ja vilistlastega. Rõhku on pandud kaasava hariduse õppekava eri osade ühendamisele – jälgitakse programmi sidusust ning uuritakse tajutud sidusust kursuste, õppijate kogemuste ja omandatud teadmiste vahel. Selle õppekava alusel on üliõpilasi vastu võetud alates 2021. aastast ja nüüdseks on õppekohtade arv kasvanud kahekordseks. Suurenenud on ka kandidaatide arv. Samuti on töötatud välja uut tüüpi lõpueksam, mis innustab õppijaid oma töökogemust saadud teadmiste valguses reflekteerima ja tegevusuuringu kaudu mõtestama. 

Üliõpilaste tagasisidest on selgunud, et õpe toetab nende isiklikku arengut ja tulevikuoskuste omandamist. Õppeainetes väärtustavad nad personaalset tagasisidet ja mitmekesiseid õppemeetodeid, mis panevad kaasa töötama. Samas panevad ülesanded proovile, eeldavad seoste loomist igapäevatööga ja on praktilised. Õppe lõpetamise määr on kõrgem nii ülikooli kui ka valdkonna keskmisest. See näitab samuti, et instituudi tegevus on õigustatud ja toetab õpetamise väga head kvaliteeti. 

Õppeprorektor Aune Valgu sõnul toetub instituut õppekvaliteedi eesmärkide püstitamisel ja oma tegevuse analüüsimisel tõenduspõhistele uuringutele.„Haridusteaduste instituut on kaasanud õppekava kvaliteedi parandamisse nii üliõpilasi, tööandjaid, vilistlasi kui ka teisi ülikoole. Põhjaliku analüüsi käigus on nad seadnud uued eesmärgid ja kavandanud edasist tegevust,“ sõnas Valk. 

Õppekvaliteedi edendamise auhinnaga tunnustatakse ülikooli instituuti, kolledžit või valdkonda edukalt kavandatud ja kolme aasta jooksul ellu viidud tulemusliku õppekvaliteeti toetava tegevuse eest. Oluline on, et muudatused tehtaks töötajate ja üliõpilaste koostöös. Õppekvaliteedi edendamise auhind on rahaline preemia 30 000 eurot.

Galerii 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Sulev Kuuse enda töölaua taga.

Sulev Kuuse: teadlasel peab ikka edevust olema

Career expo with people

Ootame ettevõtteid ja asutusi Delta karjääripäevale osalema

Four people

Uus eestikeelne andmeteaduse õpik on kõigile tasuta kättesaadav