Autor:
Laila Kaasik

Going to the Stars – How can we build something like Star Trek?

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ja ESTCube-2 esitlevad Martin Tajmari, kosmosesüsteemide professorit Dresdeni Tehnikaülikoolist.

Tema kireks on revolutsioonilised tõukejõu käsitlused, mis võivad ühel hetkel aidata meil ehitada seni ulmevaldkonnas eksisteerivat tehnoloogiat, nagu näiteks tähelaev Enterprise.

Seni oleme külastanud Päikesesüsteemi planeete ja Kuud. Oleme ka teele saatnud sondi, mis jõuab järgmise täheni umbes 20 000 aasta pärast. Kas on võimalik ehitada kosmoselaev, mis suudab inimesi veel meie elu jooksul tähtedeni viia? Praeguste teadmiste kohaselt on see võimatu. Kuid võib-olla tähendab see, et me lihtsalt veel ei tunne õigeid tööriistu. Meie Universum on täis saladusi ja mõne mõistatuse lahendamine võib vabalt muuta ka meie kosmosereiside olemust. Ettekandes esitleb Tajmar mõningaid selliseid ideid ja käsitlusi. Samuti tutvustab ta Dresdeni Tehnikaülikooli hiljutisi jõupingutusi katsete ja ülitundlike mõõteseadmete ehitamisel, et uurida läbimurdelist tõukejõudu.

Loengu järel tutvustab ESTCube-2 satelliidi süsteemiinsener Kristo Allaje Eesti järgmist satelliiti. Ahhaa korraldab sel puhul ka kaks tasulist planetaariumietendust „LIVE: ESTCube-2 tutvustus“ kell 13.30 inglise keeles ja kell 14.30 eesti keeles. Pileti etendusele saab Ahhaa kassast hinnaga 6 eurot/in, veebist ostes 5 eurot/in. 

Facebooki üritus

Kunstniku kujutis kosmoseteleskoobist Ariel teel Lagrange'i punkti 2. 

Linnutee galaktikas tekib igal aastal vähemalt üks uus eksoplaneet

Kunstniku nägemus Arielist teel Lagrange'i punkti 2

Tartu muutub aprilli lõpus kosmosemissiooni keskuseks

CERN

Eesti täisliikmesus CERN-is laiendab Tartu Ülikooli teaduskoostöövõimalusi