Astronoom Tõnu Viik pälvis Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia

Astronoom Tõnu Viigile määrati pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest Tiiu Silla nimeline elutööpreemia. Viik on Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teaduslik nõustaja, kauaaegne teadlane ja endine direktor.

Tõnu Viiki iseloomustati kui pikaajalist viljakat teaduse populariseerijat ja teaduse eest seisjat, kes on mõjutanud ühiskonna arusaamist teadusest ning teaduse olulisusest laiemalt. Eriti suureks hinnati Viigi teeneid astronoomia vallas.

Ligi 60 aastat astronoomiavaldkonnas tegutsenuna on Viik teinud nii tipptasemel teadust kui ka tegutsenud aktiivselt selle nimel, et observatoorium oleks tuntud Eestis ja mujal. Samuti on Viik võtnud südameasjaks näidata inimestele, kuidas astronoomiateadmised aitavad meil mõista maapealset elu.

Tõnu Viigi teadustöö põhiteema on olnud kiirguslevi teoreetilised probleemid tähtede ja planeetide atmosfäärides. Hindamatu väärtusega on Viigi töö noorte füüsikute ja astronoomide koolitamisel Tartu Ülikoolis.

Samuti on Viik andnud suure panuse Eesti teadustegevuse korraldamisse. Aastatel 1985–1999 juhtis ta direktorina Tartu observatooriumit. Samuti oli ta aktiivne Teaduskompetentsi Nõukogu ja Eesti Teadusfondi Nõukogu liige ning esindas Eesti astronoome ka Rahvusvahelises Astronoomiaunioonis. Aastatel 2008–2014 oli Viik Eesti Looduseuurijate Seltsi president ning aastast 2015 on seltsi auliige.

Eesti teaduse populariseerimise auhindadega tunnustatakse silmapaistvaid teaduse populariseerijaid ning innustatakse teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama. Kõiki 2021. aasta laureaate näeb Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.

Konkursi auhinnafond on 26 000 eurot. Auhinda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning seda annab välja Eesti Teadusagentuur koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga.

Geenivaramu proovid

Rikkis geen võib võtta inimeselt võime lagundada sadu ravimeid

laborikatset illustreeriv pilt

Vana DNA annab rahvusmüüdile teaduspõhise aluse

pehmerobot ja lille tolmukas

Teadlased valmistasid ämblikujalga jäljendava pehmeroboti