Henry Narits

Eestis alustab tööd tehisintellekti tippkeskus

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhtimisel alustab tööd Eesti tehisintellekti tippkeskus, mis hakkab tegelema Eestile oluliste teadusküsimuste lahendamisega. Riik toetab tippkeskuse tööd seitsme aasta jooksul 7 miljoni euroga.

Kaasprofessor Meelis Kulli eestvedamisel hakkab tippkeskus arendama uuenduslikke meetodeid, mis aitavad töötada välja usaldusväärseid tehisintellektisüsteeme. Loodud metoodika abil edendatakse tehisintellekti võimekust sellistes Eestile olulistes valdkondades, nagu e-valitsemine, tervishoid, äriprotsesside juhtimine ja küberturvalisus. Partneritena osalevad keskuse töös Tallinna Tehnikaülikool ja Cybernetica AS.

Keskuse juhi ja arvutiteaduse instituudi kaasprofessori Meelis Kulli sõnul on tippkeskuse missiooniks luua meetodeid usaldusväärsete tehisintellektisüsteemide arendamiseks ja tagada, et need teeniksid ühiskonna huve parimal moel. „Tehisintellekt on viimastel aastatel jõudsalt arenenud ja tekkinud on väga suur kasutamata potentsiaal. Meie digiriigi eduloo jätkamiseks on vaja tehisaru kasutusele võtta igal pool kus see on mõistlik,” ütleb Kull. Selle saavutamiseks on vaja täiendada suuri keelemudeleid teadmistega Eesti keele ja kultuuri ning Eesti riigi kohta. Samuti tuleb leida võimalused tehisaru ühendamiseks olemasolevate digilahendustega, samas tagades usaldusväärsuse, ohutuse, privaatsuse ja turvalisuse. Tippkeskuses tehtav alus- ja rakendusteaduslik uurimistöö ning koostöö riigi ja ettevõtetega aitavad seda saavutada.

Tippkeskuse töösse on Tartu Ülikoolist kaasatud seitse uurimisrühma, Tallinna Tehnikaülikoolist neli ja Cybernetica AS-ist üks.

Tutvu siin ka teiste Tartu Ülikooli juhtimisel alustavate Eesti teaduse tippkeskusega.

Pilt "Krahv Ludwig August Mellini eestvõttel avaldatud Liivimaa atlasest

Mellini atlas jõudis Maa-ameti kaardiserverisse

Kevadine pilt Tahkuna loodusest

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota