Evelin Lumi

Õpetajate koolitus „Kosmos ühendab“ said Andrase eripreemia

Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon (ETKA) Andras tunnustas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi ja ESERO Eesti õpetajate koolitust „Kosmos ühendab“ Tartumaa aasta õpiteo eriauhinnaga. Tartumaa täiskasvanuhariduse 2023. aasta parimaid tunnustati Tartu linna ja maakonna haridustöötajate tänuüritusel 28. septembril 2023 Tartu Ülikooli aulas.

Õpiteo konkursi eesmärk on märgata ja tunnustada aktiivseid kogukonna liikmeid, kelle ühistegevus annab täiskasvanutele uusi oskusi, teadmisi ning õpikogemusi, mis innustavad end arendama.

ESERO Eesti täiendkoolitused on inspireeritud kosmosest, need on mitmekülgsed ja huvitavalt üles ehitatud. Koolituste taga seisab Tartu observatooriumi külastuskeskuse juht Heli Lätt. Koos Tõnis Rüütliga korraldas ta enne koolitustega alustamist küsitluse, millega selgitas välja Eesti õpetajate jaoks kolm kõige olulisemat asja, mida koolitustel peaks käsitlema. Tulemustest selgus, et õpetajatele pakuvad kõige enam huvi
1)
uued ja tänapäevased õppekavasse sobituvad õppematerjalid;
2) loeng ühelt oma valdkonna eksperdilt;
3) õpetajatevahelise suhtluse ja koostöö arendamine koolis.

Koolituse „Kosmos ühendab“ esimeses osas jagatakse praktilisi nõuandeid, kuidas lõimida kosmose teemat erinevatesse õppeainetesse. Kuigi koolitus on mõeldud STEM-ainete (teadus, tehnoloogia, inseneeria, matemaatika) populariseerimiseks, siis teavad koolitajad viise, kuidas siduda kosmose teemat ka näiteks muusika- ja liikumisõpetusega.

Heleri Ramler Rannu koolis - Tartu Ülikool

Koolituse teises osas esineb populaarteadusliku ettekandega kosmosevaldkonna teadlane või insener, kes tutvustab põgusalt oma elukutset ja põimib jutustusse sisse ka aktuaalseid teadusuudiseid või eksperimente. Nõnda on esinejad rääkinud huvitavaid lugusid nii James Webb kosmoseteleskoobist kui Eesti tudengisatelliidist ESTCube.

Õpetajate koolitus Rõngus - Tartu Ülikool - ESERO

Koolituse viimases osas koostavad õpetajad rühmatöödena just kooli vajadustest ja võimalustest lähtuva kosmosenädala või -päeva kava. Näiteks korraldas Pühajärve Põhikool pärast koolitust rahvusvahelisel kosmonautikapäeval, 12. aprillil koolis kosmosepäeva nimega „Halloo, kosmos!“. Nõo Reaalgümnaasium lisas aga oma traditsioonilisele reaalteaduste nädalale ESERO-lt saadud värskeid ideid.

Õpiteo tunnustuse saajad käivad läbi mitme sõela. Esmalt valitakse välja maakondade paremik. Komisjonidmoodustavad kohalikud täiskasvanuhariduse koordinaatorid koos maakonna täiskasvanuhariduse tugivõrgustiku liikmetega.

Seejärel hindab maakondade paremikke üleriigiline komisjon, mille moodustavad ETKA Andras ning Haridus- ja Teadusministeerium. Komisjoni kuuluvad täiskasvanuharidusega seotud organisatsioonide esindajad jateised (Eesti Tööandjate Keskliit, Eesti Töötukassa, Eesti Vabaharidusliit, Eesti Linnade ja Valdade Liit, EPALE jt).

ETKA Andras on 1991. aastal loodud mittetulundusühing, mis tegeleb elukestva õppe edendamisega.

ESERO (European Space Education Resource Office) on Euroopa Kosmoseagentuuri (European Space Agency, ESA) ja kohalike partnerite ühine üldharidust toetav projekt, mille eesmärk on suurendada huvi loodus- ja täppisteaduste vastu kosmosevaldkonna populariseerimise teel.

Loe Tartu Omavalitsuste Liidu kokkuvõttest, keda veel 2023. aastal Tartumaal täiskasvanuharidusse panustamise eest tunnustati.

Professor Ülo Mander

Ülo Mander valiti globaalmuutuste akadeemikuks