Autor:
Jonas Erik Laane

Õpetajate teaduspäev

Kuupäev: 25.09.2024
Asukoht: Riia 23b/2 – 105, töötoad ülikooli eri hoonetes
Algus: kl 13
Lõpp: kl 17–18

Teaduspäevale saab registreeruda 20. septembrini (kui soovite osa võtta üksnes mõnest töötoast, saab sellesse registreeruda eraldi allpool töötubade kirjelduste juures). 

Kutsume loodus- ja täppisteaduste ainete õpetajaid 25. septembril Tartu Ülikooli õpetajate teaduspäevale, mis on täidetud inspireerivate ettekannete ja põnevate töötubadega. Teaduspäeval saab korraks rutiinist välja astuda, ammutada uusi teadmisi ja kogemusi ning vahetada mõtteid õpetajate ja teadlastega. 

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi haridusrobootika juhtivspetsialist Heilo Altin juhib teaduspäeva, kus õpetajad saavad kuulata mitmekülgseid ettekandeid ja arutelusid. Avasõnad lausub loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan professor Leho Ainsaar. Seejärel astuvad üles Helsingi Ülikooli professor Jari Lavonen, kes räägib reaal- ja loodusainete õpetajate väljakutsetest Soomes, ning Tartu Ülikooli nooremteadurid Kristjan-Julius Laak ja Rauno Neito, kes käsitlevad tehisintellekti ja füüsika õpetamist. Lisaks toimub vestlusring, kus osalevad valdkonna spetsialistid. Päeva lõpetavad temaatilised töötoad ja kohvipaus kunstinäitusega.

Eesti Teadusagentuur tutvustab õpetajate teaduspäeval koolidele ja õpetajatele suunatud üritusi ja konkursse ning Miks.ee veebiplatvormi võimalusi. Samuti saab uurida, mis on Inseneeriapuu. 

Õpetajate teaduspäeva juhatab sisse 27. septembril toimuv teadlaste öö, kus Tartu Ülikooli instituudid avavad oma uksed kõikidele peredele, sh õpilastele ja õpetajatele. 

Päevakava

Avasõnad 

13.00–13.05 Leho Ainsaar, loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan, professor


Ettekanded

13.05–13.30 Jari Lavonen, Helsingi Ülikool, professor, „Väljakutsed reaal- ja loodusainete õpetajatele Soomes“ (inglise keeles)
13.30–13.50 Kristjan-Julius Laak, arvutiteaduse instituut, tehisintellekti nooremteadur, „Digikool“
13.50–14.10 Rauno Neito, füüsika instituut, haridusteaduse nooremteadur, „Mis teeb füüsika minu jaoks huvitavaks?
Iga ettekande lõpus on võimalik esinejale küsimusi esitada.


14.15–14.50  Vestlusring 

Heilo Altin (vestluse juht), Kristjan-Julius Laak, Rauno Neito, Heili Kasuk või Lauri Kõlamets ja Margus Leppik.

Alates kl 14.30 ootavad osalisi kohv ja toekad suupisted Riia 23b/2-105 kõrval asuvas aatriumis, kus saab näha ka kunstinäitust.

Töötoad õpetajatele alates kl 15.00

Töötuba on mõeldud bioloogiaõpetajatele.

Rühma suurus: 12 inimest

Töötoa pikkus: 2 tundi

Toimumiskoht: Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi labor Tartus aadressil Riia 23

Äädikakärbse genoom ja inimese genoom on 80% ulatuses sarnased, seega on tüütu äädikakärbes tõepoolest väike kalliskivi, mille abil nii mõndagi inimesegi kohta teada saada. 

Töötoas saame teada ja uurime oma silmaga, milline see äädikakärbes välja näeb, kuidas eristada isaseid ja emaseid isendeid, millised on kärbse arengustaadiumid, missuguste mutantsete äädikakärbestega teevad tööd teadlased ja milliseid teadusküsimusi nendega uuritakse. Teadlastele saab esitada küsimusi. Töötuba viivad läbi TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi teadlased ja kraadiõppurid.

Registreeru töötuppa

Töötuba on mõeldud bioloogiaõpetajatele.

Rühma suurus: 12 inimest

Töötoa pikkus: umbes 60 minutit

Toimumiskoht: Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut Tartus aadressil Riia 23b/2, ruumis 508

Töötoas tutvume praktiliste ülesannete lahendamise kaudu geenide, valkude, genoomide jne suurimate andmebaasidega, mis on avalikult kättesaadavad.
Palume osalejal kaasa võtta isiklik sülearvuti. 

Töötuba viivad läbi Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi bioinformaatikud kaasprofessor Age Braueri juhtimisel.

Praegu on planeeritud üks töötuba, kuid suurema huvi korral saame korraldada teise töötoa kell 16.

Registreeru töötuppa

Töötuba on mõeldud eeskätt matemaatikaõpetajatele.

Rühma suurus: 12 inimest

Töötuba algab kell 16.00 ja kestab umbes 60 minutit.

Toimumiskoht: Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut Tartus aadressil Riia 23b/2, ruumis 604

Tegeleme matemaatilise voltimisega.

Töötuba viib läbi matemaatikahariduse lektor Tiina Kraav

Registreeru töötuppa
 

Töötuba algab kell 15 ja kestab kaks tundi.

Toimumiskoht: Vanemuise 46–225 

Töötoa eesmärk on suurendada teadlikkust Maa kaugseirest ning tutvustada kaugseire rakendusi keskkonna ja loodusnähtuste uurimisel. 

Töötoas lahendatavad ülesanded lähtuvad riikliku õppekava bioloogia, geograafia ja füüsika ainekavadest. 

Soojasaared
Ülesandes „Särisev kuumus: kuumalained maismaal“ arutletakse soojasaarte mõju üle Vahemere piirkonnas, kuid teemat saab seostada ka oma kodukohaga.  Ülesande lahendamiseks on vaja tahvelarvutit või nutitelefoni, et kasutada App Store'i või Google Play poest allalaaditavat rakendust „Columbus Eye“. Rakendus ei voogedasta midagi ja seda saab pärast andmete allalaadimist kasutada ilma võrguühenduseta.

Metaan
Ülesandes õpitakse kasutama kaugseirevahendeid, et määrata olulise kasvuhoonegaasi – metaani – kogust ja tuvastada punktreostus. Selleks kasutatakse Sentinel-5P andmeid ja EO Browseri platvormi. Pärast punktreostuse tuvastamist kasutatakse Google Mapsi, et leida reostusallikas. 

Fütoplankton
Ülesandes „Kaugseire võimalused veekogude uurimisel“ tutvustatakse kaugseireandmete ja eri portaalide kasutamise võimalusi Eestis. Lähemalt uuritakse veeõitsengut madalas rohketoitelises Peipsi järves. Satelliidiandmete analüüsiks kasutatakse portaali Tarkka+ (Sentinel 2, Sentinel 3 ja Landsat) ning Maa-ameti portaali Satiladu (Sentinel 2).

Maastikutulekahjud

Ülesandes tutvutakse  veebilehe Dataspace Copernicus Browser andmetega. Tuvastatakse, lokaliseeritakse ja visualiseeritakse 2023. aasta suur tulekahju Kreekas. Sealjuures arutletakse maastikutulekahjude sotsiaal-majanduslike tagajärgede üle. Ülesannete lahendamiseks tuleb veebilehel kasutajaks registreeruda.

 Peegeldumine

Maa seire radarsatelliitide abil selgitatakse peegeldumise nähtust, tehakse kindlaks eri aluspindu, tutvutakse eri peegeldumisomadustega ja pakutakse uusi võimalusi radaripiltide kasutamiseks. Ülesandes kasutatakse satelliidi Sentinel 1 andmeid. Veebirakenduse kasutamiseks ei ole eelnev registreerumine vajalik. 

Interaktiivsed õpiülesanded on valminud Euroopa Komisjoni projekti „Cop4Schools - riikide ülene haridus“ raames. 

Registreeru töötuppa

Ootame töötuppa eri õppeainete õpetajad.

Rühma suurus: 30 inimest 

Töötuba algab kell 15.30 ja kestab 90 minutit.

Toimumiskoht: Riia 23b–105

Töötoas tutvustatakse võimalusi, kuidas rakendada seadmeta programmeerimist ainetundides eri vanuses õpilaste puhul nii liikumispausiks kui ka tähelepanu haaramiseks.

Töötuba viivad läbi informaatika didaktika professor Piret Luik ja informaatika kaasprofessor Marina Lepp arvutiteaduse instituudist.

Registreeru töötuppa

 

Töötuba on mõeldud keemiaõpetajatele.

Rühma suurus: 20 inimest

Töötuba algab kl 16.00 ja kestab umbes 60 minutit.

Toimumiskoht: Vanemuise 46–301b

Töötoas tutvume uudse mängulise lähenemisega põgenemiskastide näitel. Osalejad saavad ise katsetada põgenemiskasti sissemurdmist, lahendades ülesandeid aine hulga ja moolide teemal (9. klassi tase).

Registreeru töötuppa

Töötuba on mõeldud eeskätt geaograafiaõpetajatele.

Töötuba algab kell 15 ja kestab 90 minutit.

Toimumiskoht: Vanemuise 46–301a

Tutvume mängulises rühmatöös tähtsamate ruumilise planeerimise ülesannetega: taustteabega tutvumine, arutelu ja kompromisside tegemine ning kavandatu esitlemine. Tunni eesmärk on laiendada teadmisi kaasaegsetest tööriistadest, mille abil planeerijad linnade ja maapiirkondade arengut suunavad. 

Registreeru töötuppa

Töötuba on suunatud õpetajatele, et tuvastada ja kaardistada oskusi ja teadmisi, mis aitavad õpilastel olla edukad tuleviku tööjõuturul. Keskendume algoritmilist mõtlemist, ettevõtlust ja roheinnovatsiooni toetavatele oskustele, et meie õpilased oleksid valmis tuleviku väljakutseteks. Töötuba annab õpetajatele vahendid ja ideed, kuidas nende valdkondade teadmisi õppekavadesse integreerida ja seeläbi toetada õpilaste edukat sisenemist tööturule.

Töötuba toimub Riia 23b/1-118 algusega kell 15.00 ja seda viib läbi tehnoloogiainstituudi kaasprofessor Karl Kruusamäe.

Registreeru töötuppa

Üritust filmitakse ja sellest tehakse pilte, mida kasutatakse samalaadsetest üritustest teavitamisel.