Teadlaste öö 2024 Tartu Ülikoolis

27. septembril toimub teadlaste öö, mis võimaldab kõigil teadushuvilistel avastada Tartu Ülikooli hoonetes teaduse imelist maailma. Üritused on kõigile tasuta.

Delta keskuses saab külastada arvutiteaduse instituuti, matemaatika ja statistika instituuti ning tehnoloogiainstituuti. Maarjaväljal avavad uksed Physicum, Chemicum ja tehnoloogiainstituut, Riiamäel ootavad külastajaid loodusmuuseum ning molekulaar- ja rakubioloogia instituut. Tõraveres võtavad uudistajad vastu Tartu observatoorium, Toomemäel Tartu tähetorn ja Oecologicum ning Riia tänava lõpus Teaduspark.

Õhtu jooksul saab osaleda mitmesugustes töötubades ja põnevatel ekskursioonidel, samuti on mitmel pool üles seatud demolauad. Töötubades saab avastada putukate maailma, uurida linnaloodust, õppida tegema lihtsamaid terviseanalüüse, segada kokku lima ja aidata teadlastel lahendada DNA andmebaasi segadust. Samuti saavad teadushuvilised sõita läbi virtuaalse linna, panna oma oskused proovile interaktiivses mängus Tiksu-Toksu, katsetada Robotondi takistusrada ja lahendada kombinatoorikaprobleeme. Maarjaväljal saab uudistada teadmiste varakambrit, kus tutvustavad ülikooli teadlased tipptasemel aparatuuri. et tutvuda tipptasemel aparatuuri. Tartu tähetornis ja Tõraveres saab piiluda teleskoobiga kosmosesse.

Tutvu täpsema kavaga allpool.

 

Image
Teadlaste öö

Teadlaste öö kesklinnas (Riia 23, Vanemuise 46, J.Liivi 2 ja Uppsala 8)

Molekulaar- ja rakubioloogia instituut on teadlaste ööl avatud kõigile huvilistele. Päev algab kella 14.00 instituudi ringkäiguga, mille käigus saab uudistada laboreid, terviserada ja kunstinäitust. Järgnevad registreerunud osalejatele mõeldud töötoad, kus võetakse vaatluse alla nähtamatu bioloogia imeline maailm. Nii kohapeal kui ka enne üritust veebi teel on huvilistel võimalik esitada teadlastele põnevaid küsimusi. Programm kestab umbes kella 17.00-ni.

Vaata lähemalt ja registreeru

Oecologicum ootab teadlaste ööl huvilisi kella 18.00–22.00, et uurida elurikkust meie ümber.

Kuidas sellest rohkem teada saada? Miks on linnaloodus oluline? Kuidas linn ja loodus saavad sõbrad olla? Mis on Rohemeeter? Neile küsimustele vastavad ülikooli teadlased, kes uurivad elurikkuse saladusi.

Elurikkus meie ümber

Uurime elurikkust meie ümber.

Tunne putukat / meeleliselt putukatest (ka inglise keeles)

Vaata putukat

Oma silmaga

  • liblikate määramine 
  • titaansikk – kehaehitus ja hingamisavad (stigmad)
  • mikroelustik/putukad eri elukeskkonnas

Binokulaari all

  • liblikatiib
  • kiili silm
  • kimalase korjejalg
  • prussaka suised
  • parasiitsed putukad: voodilutikas
  • koonlane
  • kuldherilane

Katsu putukat 

  • jahuussid
  • kärbsevaglad, söögiks ja söödaks kasvatatav ogakärblane Hermetia illucens
  • raagritsikad
  • liblikate määramine
  • siidiliblika kookonid
  • vapsikupesa

Maitse putukat

Röstitud kärbsevaglad, ogakärblane Hermetia illucens

Kuula putukat

  • eri putukate hääled
  • Madagaskari sisiprussakad

Jäädvusta

Virtuaalne postkaart binokulaaris nähtud pildist 

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ninggeograafia osakond kutsuvad kõiki teadushuvilisi kella 18.00–21.00 toimuvale orienteerumismängule. Osalejatel on võimalik nii loodusmuuseumi kui ka botaanikaaia kassast küsida kaart, mille abil orienteeruda loodusmuuseumis (Vanemuise 46), botaanikaaia kasvuhoones (Lai 38) ja ka botaanilistes kogudes (Lai 40).

Loe lähemalt

Kella 19.00 toimub Tartu tähetornis majatuur, mille käigus saavad huvilised tutvuda püsinäituse uue kihistusega „Kaks poissi, kes unistasid tähtedest. Struve, Fraunhofer ja 200-aastane teleskoop“.
 
Kella 20.30 tehakse selge ilma korral tähetornis suure Zeissi teleskoobiga saturnivaatlust, pilvise ilma korral toimub planetaariumietendus.
 

Teadlaste öö Delta keskuses (Narva mnt 18)

Delta keskuses on teadushuvilisel võimalus veeta tore õhtu täis vahvat õppimist ja uudistamist. Külastajad saavad sõita läbi virtuaalse linna, tutvuda isejuhtivate autode arenguga, panna oma oskused proovile interaktiivses mängus Tiksu-Toksu“ ning lahendada analüütilist mõtlemist arendavaid kombinatoorikaprobleeme. Tehisarutoas saab katsetada, kuidas luua tehisaru abil muljetavaldavaid pilte ja uuenduslikku muusikat. Nostalgilises arvutimuuseumis on võimalik uudistada esimesi personaalarvuteid ning seadmeid, mis on kujundanud meie tehnoloogiamaastikku. Samuti saab panna oma võimed proovile matemaatilises orienteerumismängus, Tartu Ülikooli teadlaste projekteeritud Robotondi takistusrajal, heita pilgu maagilisse peeglisse, mängida arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse õppimise laboris õpilaste loodud arvutimänge ning uurida legode ja inseneeria põnevat maailma. Lõpuks saab jälgida Delta X põnevat robotspordi demonstratsiooni: nii robotjalgpalli kui ka -korvpalli.

Loe lähemalt ja tutvu programmiga

Teadlaste öö Maarjaväljal (Ravila 14a, Nooruse 1, W. Ostwaldi 1)

Tartu Ülikooli füüsikud, keemikud ja geoloogid avavad huvilistele uksed teadmiste varakambrisse, et tutvuda tipptasemel aparatuuriga ja kuldaväärt teadlastega. Toimub põnev teadusorienteerumine, samuti saab uudistada demolaudu ning teadus- ja õppelaboreid. Näha saab ka Eesti maapõues leiduvaid kullavarasid. Tule ja saa osa teaduse kullapalavikust Chemicumis ja Physicumis!

Tutvu kavaga

Biomeditsiini töötuba

Meditsiinis üks kõige sagedamini tehtavaid analüüse on uriiniproovi analüüs, milleks kasutatakse testribasid. Need on kõige kergemini kasutatavad ja lihtsasti tõlgendatavad biomeditsiini tööriistad. Töötoas vaatame lähemalt, mida need testribad endast kujutavad ja kuidas neid tavaliselt kasutatakse. Samuti saab iga osaleja neid ise laboris loodud lahuste analüüsimiseks katsetada ning lahendada ülesandeid, mis puudutavad nende testribadega kõige sagedamini diagnoositavaid haigusi. Lisaks on osalejatel võimalus panna end arsti rolli ja otsustada tulemuste alusel sobiv ravi. Ootame kõiki meditsiinihuvilisi külla!

Töötoad algavad kl 18.15, 19.15 ja 20.15 ning kestavad 30 minutit.

Materjaliteaduse eri: lima tegemise töötuba

Ülikooli teadlased tutvustavad töötoas polümeeride imelist maailma. Huvilised saavad ise valmistada lima, segades kokku igapäevaelus kasutatavaid komponente, ning kuulata lähemalt, miks on lima just selline, nagu see on. Ootame töötuppa nii väikseid kui ka suuremaid sõpru!

Töötoad algavad kl 18.15, 18.45 ja 19.15 ning kestavad 20 minutit.

Fuajees saab terve ürituse jooksul läbida Robotondiga takistusrada, külastada inseneride põnevat maailma esimese korruse elektroonikalaboris ning minna külla kolmanda korruse taimeteadlastele. Laboriekskursioonidele ja töötubadesse saab registreeruda kohapeal.

Töötuba Müstiline DNA

Bioinseneeria instituudi töötoas saad tutvuda molekulaarbioloogia laboriga ja aidata teadlastel lahendada segadust, mis on biolaboris tekkinud. Keegi on kogemata kahjustanud DNA andmebaasi ja kustutanud tuubidelt nende märgistused. Sinu ülesanne on teha kindlaks, millises tuubis on milline proov. Selleks kasutame töötoas nn DNA kääre (teaduskeeles restriktaasid), et lõigata DNA juppideks. Kuna on teada, et „käärid“ lõikavad DNA-d eri proovidel eri kohtadest, siis saame juppide võrdluse kaudu teada, milline DNA-proov tuubide sees on. Tule meie töötuppa ja aita taastada DNA andmebaas!

Tunniajane töötuba algab kl 18.00 Nooruse 1 ruumis 519. Osalejate piirarv on 20 ja oodatud on alates 9-aastased teadushuvilised. Töötuba juhivad Ilona Faustova ja Artemi Maljavin.

Teadlaste öö Tartu observatooriumis (Observatooriumi 1, Tõravere)

Teadlaste ööl on Tõraveres avatud Tartu observatooriumi peamaja, suure teleskoobi torn ja Stellaarium ning Kosmosepunker.

18.00–19.30  Populaarteaduslikud ettekanded Tartu observatooriumi peamaja suures saalis

  • Galaktikate füüsika ja kosmoloogia: kosmoloogi tööpäev (Rain Kipper)
  • Kaugseire: kogu kliima kahekümne minutiga (Erko Jakobson)
  • Kosmosetehnoloogia: kuidas Kuule saada ja mida kaasa võtta (Hans Teras)
  • Tähefüüsika: eksoplaneetide loomaaed (Alexandra Lehtmets)

19.00–21.00  Tegevuspunktid

  • Kliimamudeli A&O
  • Trükkplaadid mikroskoobi all
  • Kosmiliste piltide värvimine
  • Legodest rahvusvahelise kosmosejaama mudeli kokku panemine

21.00–22.00  Saturni vaatlemine vaatlusväljakul suure teleskoobi torni lähedal, toimub selge ilma korral

Teadlaste öö Teaduspargis (Teaduspargi 13)

Magus ja viljakas teadus (töötoad toimuvad ka inglise keeles)

Tule meie töötubadesse, et näha, kuidas saab DNA-st teadus ja teadusest testid või tooted. Eri töötoad vältavad kella 18.00–21.00 ning huvilised saavad endale sobival hetkel liituda ja lahkuda.

Ühes töötoas uurime, mis on DNA ja kuidas kasutame seda diagnostikas. Seejuures proovime ka ise DNA-d eraldada. Toimub ka meedetektiivide töötuba, kus on võimalik maitsemeele abil välja selgitada, milline mesi on võltsitud. Mikroobide töötoas räägime sellest, mis on mikroobid, kuidas need viljakust mõjutavad ja mil viisil neid DNA abil tuvastada. Piilume silmale nähtamatuid mikroobe nii mikroskoobi all kui ka agarplaadil, samuti segame ise kokku värvilisi mikroobe. Huvilised saavad kuulda ka sellest, kuidas on omavahel seotud DNA, rasedus ja viljakus. Voolime munarakke ja sperme, värvime kromosoome ja lahendame mõistatusi.

Töötoad toimuvad Celvia CC AS-is (endine Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS).

Teadlaste öö festival on Eesti suurim teadust populariseerivate ürituste sari, mis toimub igal aastal septembri viimasel nädalal. Festivali algatas Teaduskeskus AHHAA.

Üritustel filmitakse ja tehakse pilte, mida kasutatakse festivalist kokkuvõtete tegemisel ja järgmiste samalaadsete ürituste teavitustes.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Kuuala

Tartu Ülikool tutvustab Robotexil uuenduslikke tehnoloogiaid ja teadussaavutusi

Tudengid

Toeta annetamistalgutel Ukraina üliõpilasi ja TÜ akadeemilist järelkasvu!

Margit Keller foorumi publiku ees

Ida-Virumaast on koostöös ülikoolidega kujunemas innovatsioonilabor