Autor:
Triin Künnapas

Alan Roy Katritzky stipendiumi pälvis Marta-Lisette Pikma

Alan Roy Katritzky stipendiumi antakse välja juba viiendat aastat. Tartu Ülikooli keemia instituudi nõukogu otsusel pälvis 2019. aastal Alan Roy Katritzky stipendiumi keemia 1. a magistriõppe üliõpilane Marta-Lisette Pikma.

Tartu ülikooli audoktor professor Alan Roy Katritzky (18.08.1928-10.02.2014) mälestuseks loodud stipendiumi suurus on 1000 eurot ja on suunatud keemia magistrantuuri esimese aasta üliõpilastele, et populariseerida keemiaalaseid õpinguid ja teadustööd. Stipendiumit antakse välja professor Katritzky 25 000 dollari suurusest pärandist Tartu Ülikoolile.

Tartu ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Peeter Burki sõnul on ülikooli audoktori, Florida ülikooli professor Katritzky panus keemia arengusse Tartu ülikoolis väljapaistev. „Koostööpartneri ja juhendajana innustas ta oma eeskujuga paljusid tänaseid oma uurimisvaldkonna liidreid Eestis, tema uurimistööd ulatusid orgaanilisest sünteesist arvutuskeemia ja elektrokeemiani.  Temanimeline stipendium on parim viis professor Katritzky mälestuse jäädvustamiseks Tartus ja keemikute noorema põlvkonna innustamiseks keemia seni lahendamata mõistatuste uurimisele,“ lisab ta.

Stipendiaat Marta-Lisette Pikma lõpetas 2019. aasta kevadel Tartu Ülikoolis keemia bakalaureuse cum laude. Pikma teostab oma uuringuid orgaanilise sünteesi valdkonnas ja hakkab magistriõppes tegelema ainete fluoreerimise ja trifluorometüleerimisega.  Fluori- ja trifluorometüülasendused on tõhusad vahendid ravimite ja agrokemikaalide biosaadavuse parandamiseks ning organofluoriinide valmistamiseks. Uudsete ja paremate meetodite väljatöötamine on väga oluline, et tulevikus oleks potentsiaalsete ravimikandidaatide saamine lihtsam.

Alates 2018. aastast on Marta-Lisette Pikma töötanud ka Chemicumi Uurimislaboris, mille eesmärgiks on populariseerida teadust põhikooli ja gümnaasiumi noorte seas. Tema ülesandeks Uurimislaboris on aidata õpilastel läbi viia erinevaid põnevaid eksperimente ja lahendada loodusteaduslikke probleeme.

Imbi Rauk
Loodus- ja täppisteadiste valdkonna turundus- ja kommunikatsioonijuht
tel: 51 898 36
e-post: imbi.rauk@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Pilt võitjatest.

Selgunud on Delta X 2024 võitjad

Üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil tunnustatute grupipilt

Üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi peapreemiad tulid Tartu Ülikooli

Tudeng stipendiumi vastuvõtmas

Veel saab kandideerida Lennart Meri magistri- ja teadustööde auhindadele