Autor:
Signe Parts

Nucleate Baltics: “Biotehnoloogia toob Eestile järgmise ükssarviku”

Biotehnoloogia sektor on Eestis viimasel ajal jõudsalt kasvanud. 2024. aasta alguses alustas Tartu Ülikoolis professor Mart Loogi juhtimisel tööd bioinseneeria instituut ning Tartu Ülikooli teadlastel õnnestus saada Eesti ajaloo seni suurim teadusrahastus, et järgmise kuue aasta jooksul välja arendada kaks teaduskeskust, mis on suunatud digitaalse bioinseneeria ja personaalmeditsiini arengule. Sellegipoolest märkis Tõnu Esko sTARTUp Day avasõnades, et liiga suur osa tipptasemel teadustööst jääb publitseeritud kujule ning praegusest enam peaks tähtsustama ideede teostamist. Just see on värskelt Eestisse laienenud MTÜ Nucleate Balticsi missioon.

Mõtet teaduspõhisest ettevõtlusest eluteaduste alal tuleb kõrghariduses tutvustada juba varakult, tõstsid esile Nucleate Balticsi Eesti tiimi juhid Laima Šusta ja Karl-Ander Kasuk intervjuus Tartu Ülikoolile sTARTUp Dayl. “Nucleate pakub noortele teadlastele võimalust enda teaduslike saavutustega maailma muuta ja kasvatab rahvusvahelist biotehnoloogia-alase ettevõtluse kogukonda,” tutvustas Nucleate’i eesmärki Šusta, Imperial College Londoni lõpetanud sünteesibioloog.

Nucleate on USA tippülikoolidest Harvardist ja MITist alguse saanud eluteaduste ettevõtluse platvorm. Organisatsioon loodi 2018. aastal ning kuue aastaga on kogukonnad laienenud pea kolmekümnesse piirkonda üle maailma. Nucleate’i ülesehitus on ainulaadne selles osas, et eestvedajatena tegutsevad tudengid ise, kes on teistest enim kursis laborites toimuvaga, värskeimate avastuste ja uuendustega.

Baltikumi jõudis organisatsioon möödunud sügisel ning Nucleate Eesti tiim korraldab avaürituse Tartus 15. veebruaril. Avaüritusele on oodatud kõik, kes tunnevad huvi teaduspõhise ettevõtluse ehk Deep Techi vastu ning soovivad lisainfot Nucleate’i programmide kohta - veebruaris alustab inkubaatorprogramm Catalyse ja oktoobris käivitub ideekiirendi Activator.

Karl-Ander Kasuk, Tartu Ülikooli elektrokeemia doktorant, kutsub kõiki huvilisi Nucleate Baltics’i tegemistest osa võtma: “Ootame meie programmidesse kaasa lööma inimesi erinevates rollides - osavõtjaid, eksperte, mentoreid. Kui soovite noorte Deep Tech ettevõtluse esimesi samme toetada ning nende tulevases edus rolli mängida, siis otsime ka tiimiliikmeid ja koostööpartnereid.”

Nucleate’i programmid Catalyse ja Activator on loodud teineteist täiendama. Catalyse on veebipõhine algfaasi programm, mis varustab osalejad erialaste teadmistega alustamaks teekonda bioettevõtjatena. Sukeldutakse teemadesse nagu äriideede genereerimine, juhtimine ja tiimi ehitamine, intellektuaalomand, kapitali kaasamine. Toimub tihe koostöö mentoritega, osalejad saavad laia kontaktvõrgustiku ning programm kulmineerub pitchimisvõistluse ja rahaliste auhindadega.

Activator programmi eesmärk on arendatud ideid teostada ning saab alguse 2024. aasta oktoobris. Kaheksa kuu jooksul juhendavad rahvusvahelisi tiime eriala spetsialistid, pakkudes pikaaegset mentorlust ning muuhulgas nõu strateegia, kliiniliste ja õigusteaduslike küsimuste osas. Osalejatel on võimalus suhelda oma ala tegijatega, idufirmadest domineerivate ravimifirmadeni. Programm kulmineerub maikuus, mil finalistid esitavad oma tegevusplaani mainekatele akadeemikutele ja tippklassi investoritele. Nucleate’i Activatori kaudu on ülemaailmselt alguse saanud 78 firmat, loodud üle 200 töökoha ja investeeringutes kaasatud üle 310 miljoni dollari. Enne Baltimaadesse laienemist on Nucleate Euroopas loonud kogukonnad juba Inglismaal, Saksamaal, Taanis, Itaalias, Šveitsis ja Hispaanias.

Eesti haru teeb tihedat koostööd Läti ja Leedu tiimidega, kujundamisel on Baltimaade ühine maine biotehnoloogia maastikul. Praegu on erakordne aeg, sest vormumas on piirkonnad, mis innovatsiooni poolest domineerivad ning Baltimaadel ja Eestil on olemas nii tehnoloogia kui talent, et lippu kõrgel hoida. Ehitades laiapindset teaduspõhist kogukonda, usub meeskond, et just biotehnoloogia loob Eestis järgmise ükssarviku.

Nucleate Baltics kogub hoogu ja suhtleb aktiivselt õpilaste, teadlaste, ülikoolide, ettevõtete ja investoritega. Kõikide osapoolte pühendumine kogukonna loomisele ja uuenduslike lahenduste arendamisele lubab Baltimaade eluteadustele kõrget lendu.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Career expo with people

Ootame ettevõtteid ja asutusi Delta karjääripäevale osalema

Pilt Tanel Tensonist.

Teadlased saavutasid läbimurde Salmonella enterica bakteri antibiootikumitundlikkuse kiirel tuvastamisel

vihmasadu

Üksikhinged ja vananev rahvastik pakuvad päästjatele uusi katsumusi