18.–19. oktoobril on kõik linnaruumist huvitatud magistrandid ja doktorandid oodatud Tartu Ülikooli raamatukokku tänavateaduse sügiskooli.
Tänav sümboliseerib liikumist, kuid ka seda, mis püsib paigal ja jääb liiklusest kõrvale – avalikke ja peidetud elupaiku, kohatunnet, linnaelu hüvesid ja valupunkte. Mõni tänav ühendab, mõni lahutab. Linnast leiab nii korrakindla loogika kui ka seletamatuste rägastiku. Tänaval tõmbame füüsiliste piirete kõrvale ka isiklikke – mida tohib, mis on sünnis. Selle kõrval tasub teadlikult ringi vaadata ja leida üles piiripealne ruum, kus saavad kokku reeglite järgijad ja eirajad, naabrid looma- ja taimeriigist, kuival maal ja vees tegutsejate seast. Ootame teid tänavateaduslikule* mõttevahetusele, milles mängime mõttega tervemast ja mitmekesisemast linnaelust ja -ruumist.
* „Tänavateadus“ on just selle konverentsi tarbeks loodud sõna, millega tähistada teaduslikku arusaama sellest, mida linn meile tähendab ja kuidas mõtestada linnaruumis tegutsevate liikide kogemust.
Kõigile huvilistele mõeldud konverentsil on soovijatele tagatud eesti-inglise tõlge. Õhtul toimub doktorikooli osalejatele tutvumisüritus.
10.00–10.30 saabumiskohv
10.30–10.40 TÜ kestliku arengu keskuse juhi Hans Orru avasõnad
10.40–11.30 „Loodus ja riskantne mäng lastesõbralikus linnas“, Rusty Keeler (inglise keeles)
11.30–12.30 Mänguliselt tänavast
„Plastist poriloik“, Karin Bachmann, Eesti Kunstiakadeemia
„Helid ja heaolu tänavaruumis“, Age Poom
„Vesi linnas kui tervikliku tänavaruumi alus“, Margit Kõiv-Vainik, Jürgen Karvak
12.30–13.30 lõuna ja doktorantide posterettekannetega tutvumine
13.30–14.30 Elurikas linn ja kaasatud kogukond
„Katse-eksitus ja mäng elurikka aia kujundamise praktikates“, Nelly Mäekivi, Riin Magnus, Maie Kiisel
„Mäng ja harrastusteadus linnalooduse taastamisel Tartu Roheringi projekti näitel“, Tuul Sepp
„Kogukonnaedendus rohealade kaudu projekti GoGreenRoutes näitel“, Helen Sooväli-Sepping, Tallinna Ülikool
14.35–15.30 aruteluring „Uued linnaelu standardid“ (inglise keeles)
15.30–16.00 lõpusõnad ja nööbist-kinni-vestlused lahkumiskohvi saatel
Töötuba toimub inglise keeles üksnes sügiskoolis osalejatele
9.00–10.00 hommikukohv, posterettekannete aeg
10.00–13.00 Teadus praktikasse: linnaelu kestlikkusprobleemide mängulise lahendamise töötuba
13.00–14.00 lõuna
14.00–17.00 töötuba jätkub
17.00 lõpusõnad
Doktorikooli erialadevahelisest konverentsist ja töötoast saab osa võtta magistri- või doktoriõppes osaleja ükskõik millisest linnaelu uurivast valdkonnast. Akadeemilistes aruteludes osalemiseks peab osaleja inglise keele oskus olema piisav. Osalejatel tuleb kaasa võtta oma isiklik arvuti.
Doktorikool on mõeldud Eesti ülikoolides õppivatele doktorantidele ja magistrantidele. Osavõtt doktorikoolist, toitlustus, majutus ja ligipääs konverentsi materjalidele on tasuta. Doktorikoolis osalemine annab 1 EAP.
Et doktorikoolis osaleda, tuleb kandidaadil kirjutada sooviavaldus ja esseevormis motivatsioonikiri. Selles saab kandideerija selgitada, milline on tema huvi linnaruumis toimuva vastu, mida ta doktorikoolist ootab ja mil viisil ta saab doktorikooli erialadevahelistes aruteludes osaleda.
Kui doktorant soovib teha ka posterettekannet, tuleb tal anda motivatsioonikirjas ülevaade oma ideest. Poster ei pea vastama akadeemilistele standarditele, vaid võib väljendada ka loovaid mõtteid selle kohta, kuidas esitaja teadusdistsipliin suudab linnaruumi panustada, milliseid probleeme või võimalusi aitab see linnaruumis märgata, millistes rollides ja kuidas saab noor uurija ise linnaruumi paremaks muuta.
Doktorikooli kandideerimiseks tuleb saata sooviavaldus ja motivatsioonikiri Elin Sillale (elin.sild@ut.ee) 6. septembriks 2024.
Doktorikooli korraldab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut. Selle kulud kaetakse projektist „Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ 2021–2027.4.04.24-0003, mida kaasrahastab Euroopa Liit, ja projektist Tartu Rohering (urbanLIFEcircles), mida kaasrahastatakse Euroopa Liidu LIFE-programmist. Samuti toetab doktorikooli Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus.