Autor:
Mirjam Savioja

Ülikool innustab alustama teadusmahuka ettevõtlusega

Septembris saavad Tartu Ülikooli teadlased mitu võimalust teadusmahuka ettevõtlusega alustamiseks. Uusi lennukate ideedega osalejaid ootavad rohetehnoloogia kiirendi, hargettevõtete programm ja tervisetehnoloogiate iduettevõtete kiirendi.

Kuni 8. septembrini saab kandideerida rohetehnoloogia kiirendi Green MA programmi, mille eesmärk on toetada iduettevõtteid keskkonnasäästliku tootmise innovatsioonis. Ennekõike hõlmab see uuenduslike materjalide arendamist, säästvat ressursikasutust ning keskkonnasäästlike tootmisprotsesside ja ärimudelite arendamist.

Programmi saavad kandideerida kuni kolmeaastased Euroopa ettevõtted, mille meeskonnas on vähemalt kaks liiget. Ettevõtte arendatav tehnoloogia peaks olema juba jõudnud läbida laborikatsed (tehnoloogia valmidusaste 5). Varasemas küpsusastmes tehnoloogiate arendajaid käsitletakse kandideerimisel eraldi.

Osalistele pakutakse kolmekuulist kiirendiprogrammi, mis hõlmab rahvusvaheliste mentorite konsultatsioone, töötube, äriidee esitlust rahvusvahelisel demopäeval ning raha kaasamise võimalust.

Kuni 18. septembrini saavad teadusmahuka rakenduse või äri loomise ideega TÜ töötajad ja üliõpilased esitada taotluse osalemiseks hargettevõtete programmis. Kuni kolmeaastane programm koosneb kuuekuulistest etappidest, mille vahel hinnatakse idee küpsust. Kiire arengu korral suunatakse meeskond edasi äriinkubaatoritesse, kus on juba hõlpsam leida tee võimalike investoriteni.

Hargettevõtete programm on kahe viimase aasta vältel sel moel toetanud ligi 40 meeskonna äriideede arendamist. Programmist on tuule tiibadesse saanud näiteks uut tüüpi lidarilahendusi loov LightCode Photonics ja süsihappegaasist süsinikmaterjale tootev UP Catalyst. Mõlemad iduettevõtted on nüüdseks kaasanud juba ka märkimisväärsel hulgal investorite raha.

Oktoobri alguseni ootab Eesti esimene tervisetehnoloogiate iduettevõtete kiirendi sooviavaldusi ettevõtetelt, kelle tooted või teenused pakuvad lahendusi e-tervise, biotehnoloogia, geneetika või tervise- ja ravimajanduse valdkonnaga seotud kitsaskohtadele. Kiirendiprogrammi läbimise eesmärk on viia ettevõtte arendatav tehnoloogia järgmisele tehnoloogia valmidusastmele.

Kiirendi pakub osalejatele Eesti parimate ärimentorite tuge, valdkondlikku nõustamist, investorkohtumisi, ärifestivalidel ja -messidel osalemise võimalusi ning 17 000 eurot toetust prototüübi arendamiseks.

Teadusest sündinud nutikate lahenduste igapäevaellu jõudmist toetab Tartu Ülikool koostöös kodumaiste ja rahvusvaheliste partneritega. Tervisetehnoloogia iduettevõtete kiirendi on loodud koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Teaduspargi ja Tallinna Teaduspark Tehnopoliga ning Green MA programm saab teoks koostöös partneritega Lätist, Prantsusmaalt ja Portugalist. Programmi rahastab Euroopa tootmistehnoloogiate innovatsioonikogukond EIT Manufacturing.

Artikkel ilmus algselt ajakirjas Universitas Tartuensis.

Energiatehnoloogia

Ülikool toob Ida-Virumaale tippspetsialiste ja tulevikutehnoloogiaid

Clevon ja Isejuhtivate Sõidukite Labor lõid koostöös käed

Clevoni ja Tartu Ülikooli koostöö tulemusel on TÜ isejuhtivate sõidukite labori katseautot nüüd võimalik kaugjuhtida

Man

Arvutiteaduse instituudi taskuhääling - külas Pavlo Pyvovar